Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
412 postów 406 komentarzy

w obronie praw mojego kraju...

Humpty Dumpty - Animalia, Chordata, Vertebrata, Mammalia, Placentalia, Primates, Hominoidae, Homo, Homo sapiens.

Inkarnacja Kadłubka?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Po opublikowaniu mojego tekstu o prawdopodobnym rodowodzie pierwszych Piastów pojawiły się komentarze, których nie sposób pominąć. I to tekstem w miarę obszernym.

 

1.

 

Przypominam – istnieją historycy, i to dość spora grupa, którzy początki polskiej państwowości kładą na karb Wikingów.

Pokrótce przypomnę dowody:

 1. rozsiane po całej Polsce groby normańskich wojowników (nawet w Końskich!)
 2. istnienie drużyny książęcej, uzbrojonej na sposób normański (tak: Ibrahim ibn Jakub). Na dodatek drużyna była obcojęzyczna, a książę (król) swobodnie rozmawiał z nimi ich własnym językiem;
 3. wojskowa pomoc duńska (pod Cedynią);
 4. związki dynastyczne z wieloma monarchami – normańskimi!
 5. okrucieństwo pierwszych Piastów typowe dla wojowników normandzkich;
 6. bezdyskusyjne założenie przez jarlów (zwanych witeziami) państwa ruskiego oraz nazwa Nowogrodu aż do XII wieku brzmiąca Holmgardr;
 7. to również grody budowane na ziemiach polskich o rodowodzie wybitnie skandynawskim – Stradów i Naszacowice (Małopolska!);
 8. wreszcie wskazane przez Franciszka Piekosińskiego już pod koniec XIX wieku elementy runiczne w najstarszych polskich herbach – Ossorya, Poświst, Odrowąż, Krzywosąd, Leszczyc, Strempacz czy Kościesza.

 

 

2.

 

Tymczasem moi antagoniści stwierdzają bez ogródek:

Najlepszym dowodem, na to, że Polski nie założyli wikingowie jest właśnie brak źródeł na ten temat. Niech Pan zwróci uwagę, że o wszystkich państwach, które założyli lub podbili wikingowie, są źródła: Ruś, Anglia, Normandia, część Włoch, Islandia. A co do Polski brak źródeł. Dziwnym by było, żeby nikt nie wspomniał o tak wielkim podboju. Gdyby w Gnieźnie zasiadał wiking, pozostałoby wiele tekstów runicznych o tym.

Przyznam, że dowodzenie jakiejkolwiek tezy w oparciu o brak dowodów za bardzo przypomina mi logikę ministra Ziobry (skoro brakuje dowodów to znaczy, że ktoś je dobrze ukrył).

Zatem popatrzmy, jakimi dowodami na założenie Rusi przez trzech witeziów (jarlów normandzkich) dysponują historycy? Otóż zapiskami dziejopisa Nestora, który okazał się być w innych miejscach wiarogodny.

No i imionami „starożytnych” Rosjan, które nijak słowiańskie być nie mogą (Ruryk, Askold, Helga, Ingmara itp.).

Przecież źródła pisane z tamtego okresu są bardziej niż skromne. Całe panowanie Mieszka I streszczone jest bodaj w trzech czy czterech zdaniach.:)

A przecież pozostał dowód, z którym każdy praktycznie zapoznał się w szkole.

To słynny denar Mieszka I, zapisany… runami!

Jest oczywiste, że gdyby książę był całkowicie rodzimego chowu na denarze widniałyby łacińskie litery.

3.

Im dłużej żyję tym bardziej zaczynam być przekonany o prawdziwości idei reinkarnacji.

Bo czym innym da się wytłumaczyć spory internetowy dorobek „historyczny” niejakiego Winicjusza Kossakowskiego jak tylko tym, że stanowi kolejną inkarnację Wincentego Kadłubka?

Co prawda Kadłubek był bardziej skromny – wg niego starożytny ród polski jedynie walczył zwycięsko z samym Juliuszem Cezarem na błoniach pod Krakowem.

Kossakowski idzie dalej – wg niego nie tylko runy są słowiańskie (w zasadzie polskie), ale nawet imię boga Jahwe(JHWH) wywodzi się od… JEWiE, inaczej Jawi, Objawiony.

Po staropolsku.:)

Ba, nawet Awestato również prapolska Obwiesta.

I najważniejszy dowód na to, że Słowianie (Polacy przede wszystkim) są u siebie jakieś 10.000 lat!

To słynny gen „słowiański”, czylihaplogrupa R1a1.

4.

Haplogrupa R1a1 występuje prawie równie często jak wśród Polaków także wśród Węgrów, którzy nie tylko nie są Słowianami, ale nawet nie są Indoeuropejczykami. Patrząc przez pryzmat tej haplogrupy Węgrzy okazują się bardziej słowiańscy od większości Słowian! Nie brak jej też wśród Ałtajczyków, Kirgizów, Irańczyków... Ponadto zdając sobie sprawę, że R1a1 to mutacja w chromosomie Y pewnego jednego, odległego w czasie mężczyzny, który przekazywał ją swoim potomkom w linii męskiej należałoby przyjąć, że analogicznie mężczyzna ten musiał stworzyć Słowian. Stworzył nową słowiańską tożsamość z nową słowiańską kulturą i nowym słowiańskim językiem, które były przekazywane wyłącznie tym, którzy zostali obdarzeni R1a1. Oczywisty absurd.

//gniazdo.rodzimowiercy.pl/tekst.php?tekstid=720

5.

Argumentując w podobny sposób pewnie można by wywieść obecność starożytnych Egipcjan na polskich ziemiach (Ra-dom, czy Dom Boga Ra – miasto świątynne?), albo też przypisać dawnym sarmatom myślenie o substancjach radioaktywnych już w XVI wieku (Radomyśl Wielki lokowany na prawie magdeburskim w 1581 roku).

6.

Powróćmy teraz do Galla Anonima. W swoim dziele pisze przecież:

Książę Mieszko zwany zrazu był imieniem innym.

7.

Jakim?

Czy, jak wywodziła po 1918 roku historiografia niemiecka, imię Mieszko pochodziło od Miszki (Niedźwiedzia), czyli skandynawskiego Bjoerna?

A może też od słowa Dagen(miecz), które łatwo już spolszczyć na Mieczysław (Mieszko)?

8.

Jest jeszcze jeden argument – utrzymanie drużyny zaciężnej przez księcia puszczańskiej krainy, pozbawionej kopalń złota, byłaby ekonomicznie niemożliwa.

A przecież wedle Ibrahima ibn Jakuba było tych wojów 3.000!

Normanów.

Jeśli jednak byłaby to drużyna najeźdźców, to liczba pewnie byłaby wystarczająca do utrzymania w ryzach około milionowej populacji.

9.

Jesteśmy skazani na poszlaki.

Ale te nieliczne ślady pasują zdecydowanie do hipotezy o jarlu Dagomie.

 

30.07 2012

KOMENTARZE

 • Mała podpowiedź...
  Polecam przeczytać Wedy. To Panu wiele wyjaśni...

  (a propos genetyki - to nie chodzi o haplogrupę R1a1, ale o DNA mitochondrialne M17...)

  Pozdrawiam
 • Język pali.
  http://bialczynski.wordpress.com/tag/jezyk-pali/
 • jeszcze cytat z Białczyńskiego- żaden to autorytet, ale ciekawe ma intuicje
  Benedykt Chmielowski nie wyobrażał sobie oczywiście związków między Tatarami a Tartarami, ani że Tartarzy byli niegdyś Słowianami czyli Scytami i Sarmatami, ale obserwował na bieżąco i zapisał to co widział – że Tatarzy to lud turecko-mongolski ale że noszą się jak Polacy. Przekazał też dawną wiedzę na temat podań o królestwie Magog i Gog.

  Tak! Wielka Tartaria istniała, tyle że nie był to kraj tatarski, ani turecki lecz kraina Cesarstwa (Kaganatu) Królestwa SIS, Rassenia, należącego do słowiańskich Harów-Ariów, Scytów i Sarmatów. Tak to się zgadza było tu królestwo Magog i królestwo Gog i były to królestwa, jak i cała ta wielka kraina, królestwami, które wzięły na tron Atychrysta – Lucifera – czyli Światło Świata, bo imię owo utożsamione przez chrześcijaństwo z diabłem, nie jest niczym innym jak imieniem Świętowita – ŚwiatłoŚwiata (Luci-Ferusa, Łączy-Sferusa, Światło Żelaznego – Niezniszczalnego, Światło-Świecącego, Oświeconego, a takze Dawcę Światła).

  http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/antydepresor-kliknij-a-znajdziesz-sie-staroslowianskiej-swiatyni-swiatla-swiata/jaki-slowianie-maja-obecnie-rok-czyli-geneza-swiatyni-swiatla-swiata-i-krolestwa-sis/
 • A może było dokładnie odwrotnie?
  Bo przecież Słowianie walczyli u boku Wikingów i mieszkali na dworach duńskich władców... I stąd wpływy normandzkie na terenie Polski.
 • @Aaron Majdan 23:38:58
  A coś więcej na ten temat? Jakieś odnośniki?
 • @circ 02:19:29
  Nie da się przecenić wpływu prakultury światowej polskosłowiańskiej wg tego pana.
  No to może dodam kolejny przykład na to, że i dziś w Indiach śpiewają po polsku:
  http://www.youtube.com/watch?v=2gxg2rB7UMU

  :)
 • @Skanderbeg 08:14:06
  Bo w państwie chrześcijańskim pisano tylko w tym języku. :)
 • @Humpty Dumpty 08:22:44
  albo głagolicą, cyrylicą, kptyjskim, greką. eee, zapomniałem o czymś?
 • TO SŁOWIANIE PODBIJALI SKANDYNAWIĘ I NAWET GRENLANDIĘ !!!
  strażnik nocy:
  "A może było dokładnie odwrotnie?
  Bo przecież Słowianie walczyli u boku Wikingów i mieszkali
  na dworach duńskich władców... I stąd wpływy normandzkie
  na terenie Polski."
  ===============================================

  No właśnie !!! Jest wiele archeologicznych dowodów, że Słowianie

  w swoje gigantycznej ekspansji w Europy w VI wieku podbili nie tylko

  Bałkany ale też Skandynawię i znaleziono nawet ślady ich osad

  u podnóża Alp a nawet na Grenlandii !!!

  Mieli własną flotę i skutecznie zwalczali wikingów !!! a także

  "wżeniali się" w ich rody władców :))

  Germańsko-bismarkowskie brednie o Hunach - czyli ucieczka germanów

  przed niby-hunami (de facto wypędzenie germanów prez Słowian) z

  dorzecza Wisły, Odry i Elby - podczas, gdy Słowianie zostali i

  romnożyli się:))) - to podobne brednie jak "wikingowe" państwo Mieszka !!!
 • @xmas 09:22:26
  Tak, zwyczaj pisania w ówczesnej Europie był nader powszechny. Ponoć juz wtedy istniała poczta polska, telegraf, telefon...:) A poważnie - Polska przyjęła cywilizację chrześcijańska z rąk zachodnich - wcześniejsze próby wszczepienia obrządku bizantyjskiego (ok. 874 roku) nie dały efektu. Ba, późniejsze panowanie Bezpryma, który wszak prawosławie Polsce chciał narzucić, też nie pozostawiło żadnych zabytków pisanych greką. Ani też głagolicą, bo na cyrylicę za wcześnie jeszcze wtedy było.:)
 • @Zbigniew-Grzymski 11:51:45
  Konkrety poproszę. Szczególnie o osadach na Grenlandii:)))
 • @Humpty Dumpty 13:20:12
  ...ale jakieś tam "zapiski" głagolicą pisane mieliśmy (choćby jeden z tzw. "klejnotów"), a liturgia głagolska była dopuszczona przez Papieża np. w jednym kościele w Krakowie (mało dziwne - Biała Chorwacja :). z drugiej strony w Supraślu też coś tam się zachowało.
  całkowicie się zgadzam, że łacina dominowała, ale nie utożsamiałbym chrześcijaństwa w ówczesnej Polsce, wyłącznie z Rzymem.
 • Boże, znów to samo...
  Kolejny artykuł z cyklu "odkrycia naszych najmłodszych". Bóg mi świadkiem nie zamierzam Pana obrażać, ale to co pan wypisuje to są bzdury kompletne. Krew mnie zalewa jak widzę takie nonsensy, dlatego tym razem zareaguję, tym bardziej że NE to nie jakaś GW, czy Fakt, tu zdaje się powinien być trochę wyższy poziom.

  Na początek zachęcam do sięgnięcia do jakiegokolwiek słownika lub encyklopedii. Proszę znaleźć hasło "dowód" i zapoznać się z nim. To co Pan przedstawił jako dowód to kpina ze znajomości historii czy archeologii, ale także z elementarnej logiki.
  >1. Rozsiane groby wikingów w Polsce.<<br /> - Sztandarowy argument każdego TurboWikingoFana. Ci najbardziej oblatani sypią nawet nazwami -- Truso, Lutomiersk, Lednica... Problem zaczyna się wtedy, kiedy pytam takich panów o tytuły opracowań które na temat tych stanowisk czytali. I tu skucha, bo oni niczego poza gazetowymi artykulikami nie czytują. Nagłówki krzyczą "Kolejne groby wikingów w Polsce!", "Mieszko był wikingiem", więc po co zawracać sobie głowę i czytać jakąś nudną literaturę naukową. Fajnie jest błysnąć w towarzystwie tekstem o kolejnych wikingach wykopanych na Lednicy, a jakże. Tylko że, jak to mówią, diabeł siedzi w szczegółach, a szczegóły są takie, że na tejże Lednicy odkopano cztery (CZTERY!) groby określane jako skandynawskie -- dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, a grobów typowo słowiańskich jest? No ile? 15?, 20? 50? Nie, Proszę pana, jest ich około 2000 (dwa tysiące). Jeżeli chce Pan mówić o znaczącej obecności wikińskiej na naszych ziemiach powołując się w/w miejsca, to proszę bardzo, tylko proszę przedstawiać PEŁEN obraz, tj. ile tych grobów, z jakiego okresu( podawanie liczb sumujących dane z kilku stuleci to kpina), oraz relację ilościową w stosunku do miejscowej ludności.

  >2. stnienie drużyny książęcej, uzbrojonej na sposób normański (tak: Ibrahim ibn Jakub). Na dodatek drużyna była obcojęzyczna, a książę (król) swobodnie rozmawiał z nimi ich własnym językiem;<<br />
  Cóż, na szczęście w naukach historycznych jest taka zasada, że każde stwierdzenie musi mieć oparcie w źródłach. Tak więc bądź Pan łaskaw i podaj cytat ze źródła - w tym wypadku chyba z ibn Jakuba - mówiący o >uzbrojeniu na sposób normański -- obcojęzycznej drużyny3. wojskowa pomoc duńska (pod Cedynią);
  Pod Cedynią -- taaaak, Turcy, Tatarzy, doborowe odziały Chińskie, kawaleria Inkaska, pluton górali Szkockich, rydwany Amenhotepa IV, mało tego, nawet 4 kompania Wozów Drabiniastych pod osobistą komendą Achillesa, syna Peliasa, kogo tam nie było...
  Jaja? -- tak, ale to Pan pierwszy zaczął. j.w. -- źródło poproszę.

  >4 związki dynastyczne z wieloma monarchami – normańskimi!<<br />
  Na co to ma być dowód, uprzejmie pytam? Piastowie byli skoligaceni ze wszystkimi rodami panującymi w tej części Europy, nieprawdaż?

  >5 okrucieństwo pierwszych Piastów typowe dla wojowników normandzkich;<<br /> Powyższe stwierdzenie może być traktowane jako dowód na nieistnienie Boga -- gdyby istniał -- właśnie teraz by grzmiał.

  >6 bezdyskusyjne założenie przez jarlów (zwanych witeziami) państwa ruskiego oraz nazwa Nowogrodu aż do XII wieku brzmiąca Holmgardr;<

  Śliczne, ale tym razem zacznę od końca. Czy z faktu -- bezdyskusyjnego -- he, he, iż mówimy Rzym, mając na myśli Romę wynika że to my założyliśmy to miasto? Anglicy na Warszawę mówią Warsaw - o kurka, to oni tutaj nam dłubali przy stolicy?
  Teraz sprawa znacznie ważniejsza. O zakładaniu państwa. Wersja którą Pan tu powtarza była bardzo popularna wśród Niemców . Przed II Wojną Światową. Rasa Germańskich panów, naturalnych władców, oraz podludzie. Wie Pan, czasami zastanawiam się dlaczego tacy jak Pan nadal powtarzają te brednie. Ma Pan jakiś konkretny interes w tym, czy to po prostu ot tak -- zapomniał się zastanowić i samo poszło?
  Ad rem. Co to takiego "państwo", proszę Pana? Poważnie pytam, coś mi mówi ze miałby Pan ( jak większość zresztą) poważny problem z podaniem jakiejkolwiek sensownej definicji. Gdzie jest granica miedzy już-państwem, a jeszcze nie-państwem? Hę? Musi być król - czy nie? Podatki? ZUS? A jak się już Pan nad tym zastanowi, to proszę mi wskazać gdzie Nestor mówi o zakładaniu państwa przez Skandynawów. Z tego co pamiętam to on przedstawia sytuację następująco: trudne czasy nastały, nie ma zgody, postanowili udać się za morze, do Skandynawii i tam znaleźli kogoś kto miałby panować w ich ziemi. O zakładaniu PAŃSTWA ani ćwierć słowa. Ale najlepsze jest to że ja znam kubek w kubek identyczną historię dotyczącą Polski. Naprawdę. Trudna sytuacja, bezhołowie, nie było zgody aż poszli do Skandynawii po panującego. I przyprowadzili. Nazywał się Zygmunt III Waza.
  Jeszcze słówko o tej Słowiańskiej dziczy która na gwałt potrzebowała Germańskich nadludzi by wreszcie wyjść ze stadium pitekantropa; Pewnie nie zdaje Pan sobie sprawy ale ta dzicz potrafiła budować dwu- trzypiętrowe domy (z drewna, ale buduje się z tego co pod ręką a nie 300 km dalej), czy też kilkuset (!)-metrowe mosty na jeziorach o głębokości kilkudziesięciu metrów. Super-zakładacze-państwowości- ever jakoś nie mieli bladego pojęcia jak to zrobić, a tak sądzę że nawet dziś inżynierowie mieliby z tym problem.

  >7. to również grody budowane na ziemiach polskich o rodowodzie wybitnie skandynawskim – Stradów i Naszacowice (Małopolska!);

  Im dalej tym lepiej. Przyznam że tu Pan mnie ma -- rozpalił Pan moją ciekawość do białego. Będę niesłychanie wdzięczny za szczegółowe informacje na ten temat. W czym przejawia się ten "wybitny" skandynawski rodowód. Gdzie leży i jak się nazywa to skandynawskie grodzisko na którym wzorowano się budując Stradów. Jakie są cechy charakterystyczne skandynawskich grodów. No i w ogóle, jakieś pikantne szczegóły, np. że w Naszacowicach znaleziono np. skandynawską monetę, a to jak powszechnie wiadomo oznaczać może tylko jedno -- misję cywilizacyjną, podbój i panowanie wikingów.
  A tak przy okazji, to ja też mam ciekawostkę dla Pana. Wie Pan co oznacza słowo Gardariki? Kraj Grodów. Tak Skandynawowie nazywali Słowiańszczyznę. Gard to nic innego jak zapożyczone ze słowiańskiego i zniekształcone słowo "gród".
  Pytanie pomocnicze - dlaczego dziś nikt nie nazywa Polski "Krajem Autostrad'? Na wszelki wypadek podpowiem -- to może mieć coś wspólnego z faktem że w innych krajach autostrady SĄ, a w Polsce ich NIE MA.

  >8 herby - szkoda czasu na komentarz -- oto obrazki:
  runy:http://pl.wikipedia.org/wiki/Runy ( wiem, wiki to nie źródło, ale w tym wypadku wystarczy)

  i herby:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ossoria_(herb_szlachecki)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Odrow%C4%85%C5%BC_(herb_szlachecki)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Niesobia
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszczyc_(herb_szlachecki)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszczyc_(herb_szlachecki)
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bciesza_(herb_szlachecki)
  ... i wszystko jasne.


  >jest jeszcze jeden argument – utrzymanie drużyny zaciężnej przez księcia puszczańskiej krainy, pozbawionej kopalń złota, byłaby ekonomicznie niemożliwa.<<br />
  Pan zdaje się grywa/ grywał w Age of Empires, lub coś podobnego, prawda? Nie ma kopalni, nie ma złota, nie można wyprodukować ludzików...

  A przecież wedle Ibrahima ibn Jakuba było tych wojów 3.000!
  Normanów.<
  Owszem, Ibrahim ibn Jakub podaje liczbę 3000 wojowników. I tyle. Nic więcej. Moja dobra rada: wyrzuć Pan te bzdety pisane przez Skroków, czy innych Zielińskich, bo one nie są warte papieru na którym są wydrukowane.

  Ale to nie koniec -znalazłem Pański poprzedni artykuł.
  Szczerze mówiąc -- opadają ręce. W dwóch słowach:

  >Jarl Dagom< Sam Pan to wymyślił? Przecudne, zaiście. Moja rada: chce się Pan bawić dokumentem Dagome Iudex? Proszę bardzo, skorupa ziemska od tego nie pęknie. Tylko jak już pan to robi, to niech pan trochę sobie zada trudu i najpierw posprawdza fakty. Takie imię jak Dagom po prostu nie istnieje. W ogóle. Wcale. Nie ma.

  Nie twierdzę bynajmniej że wiem o co chodzi w tym dokumencie, znamy go tylko z odpisu i sam kopista nie miał pojęcia kogo/czego dotyczy (marginesie zanotował że nie wie kim są wymienieni ludzie, ale przypuszcza, że to jacyś Sardyńczycy). Dziwi mnie natomiast, że zamiast jednego z kilku sensownych wyjaśnień - jak np. tego że pogański książę chyba u licha dostał jakieś chrześcijańskie imię ( tj. świętego patrona) na chrzcie, i w oficjalnych dokumentach do Stolicy Piotrowej posługiwał się tym imieniem ( Św. Dagobert jest dobrym kandydatem na takiego patrona -- jego kult był popularny w państwie Frankijskim) wymyśla się takie dziwolągi.

  >Godzimy się łatwo z tym, że Ruś założyli Wikingowie (Waregami zwani). Znamy nawet ich imiona –Ruryk, Sineus i Truwor.

  Ba, wiemy również, że do połowy XI wieku Nowogród nosił nazwę Holmgardr.

  Nasza historia natomiast ma być inna?<<br />
  Patrz Pan, nie jest tak źle, skoro Rosjanie dorobili się arsenału atomowego, to my też na pewno mamy kilka setek głowic. Nasza historia ma być inna?
  Ciekawe jak zareaguje mój znajomy Słowak jak mu wyjaśnię że Słowacja została założona przez wikingów. Ich historia ma być inna?

  >I byli to Normanowie, rzecz bezdyskusyjna w dzisiejszej dobie.<<br /> Aaa, coś mi umknęło, wczoraj było dyskusyjne, a dziś już nie.
  Tarot, czy wróżka Anastazja?

  >Z jakich to niby powodów wielcy ówczesnego świata tak łatwo wchodzili w związki dynastyczne z żyjącym w lasach barbarzyńcą?<<br /> Jedno zdanie, a mówi tak wiele, w zasadzie wszystko. Skąd się biorą w ludziach takie kompleksy? Człowieku, czujesz odrazę do gęby którą widzisz podczas golenia - trudno, taki los. Ale nie rozciągaj tych swoich emocji na wszystkich wokół. Szalenie to przykre, ale zrobiono z Polaków najbardziej zakompleksiony naród na świecie. Tam - ooo tam to trawa jest bardziej zielona. A taki wiking, panie, to jak się urodził, to już w pieluchach miał zdolności państwotwórcze. Szkoda że my nie mieliśmy takich przodków, co? A może jednak?Tak, tak, Mieszko pewnie był wikingiem, ba, na pewno był wikingiem.
  I co? poczuł się Pan lepiej? Smutne, naprawdę..
  Kilka słów jeszcze do tych, którzy być może to czytają. Nie dajcie sobie wciskać takich głodnych kawałków. Chcecie poznać historię - czytajcie źródła. Jednym z najlepszych, jeśli chodzi o interesujący nas okres jest kronika Thietmara (Dytmara, jak kto woli). Kilkaset stron drobnym drukiem napisanych przez biskupa merseburskiego. Człowieka doskonale poinformowanego, (np. jego ojciec, graf Zygfryd, brał udział w bitwie pod Cedynią), często naocznego świadka opisywanych wydarzeń. Butelka zacnego alkoholu dla tego kto wskaże u Thietmara (albo i gdzie indziej) choćby jedno zdanie mówiące pozytywnie o "wielkich tego świata", inaczej niż "nędzni piraci". A z drugiej strony jak wyglądała sytuacja? Ktoś kiedyś zadał sobie trud i policzył kto i jak często był wspominany w Kronice. Na 1 miejscu jest cesarz Henryk. To oczywiste - ta kronika została napisana na jego cześć,więc to naturalne. A kto na drugim miejscu? Skandynawscy "wielcy"? Nie, o nich się tam prawie wcale nie wspomina. Na drugim miejscu, przed wszystkimi dostojnikami Cesarstwa jest "żyjący w lasach barbarzyńca" - Chrobry, i to pomimo tego że Thietmar go osobiście nie lubił. A za żonę jego synowi Mieszkowi cesarz dał własną wnuczkę, która zresztą miała w sobie krew cesarzy bizantyjskich( szalenie ciekawa sprawa się tu okazuje. Bolesław Chrobry, syn Mieszka I, pardon, Dagoma I, aby uczcić ojca daje swojemu synowi na imię - jak? Dagom? Nie, proszę państwa, o dziwo daje mu na imię Mieszko.)
  I jeszcze jedno - w tamtych czasach prośba o rękę córki dla siebie albo swojego syna (mówimy tu o panujących) była równoznaczna z prośbą o alians, o sojusz. Kto do kogo przychodził z prośbą? Piastowice po córki Skandynawów, czy "wielcy" po Piastówny?
 • Po przeczytaniu tego wpisu muszę kilka słów
  Węgrzy wbrew pozorom są Słowianami, WYjaśnie to w swojej książce WItold CHraznowski "Słowianie i Awarowie" jeśli tytułu nie przekręciłem. Tak jak kiedyś Awarowie tak trochę później Madziarowie (niewielka grupa koczowników) podbijają lud słowiański. Awarów Słowianie zrzucili zakładając pierwsze państwo słowiańskie Samona Madziarów już nie. Madziarowie dali im język, jako język władców ale nie byli wystarczająco silni genetycznie, by zapisać się znacząco w genomie mieszkańców Węgier.
  Nie mamy baadań genetycznych Piastów ale radził bym sięgnąć do Nestora. On dokładnie opisuje powstanie Rusi, co zresztą potwierdzła genetyka, Ruryk, protoplasta pierwszych władców Rusi był Wikingiem precyzyjnie Finem.. Zaś o Polanach pisze on tak. Rurykowicze tworząc szlak handlowy z Bałtyku do Konstantynopola wygonili Polan z Kijowa, gdzie Polańscy książęta trzymali władzę, stąd na ziemiach Wielkopolski pojawiają się Polanie i stąd Geograf Bawarski odnotowuje Polan zarówno pod Kijowem jak i nad Gopłem. Dlatego należy przypuszczać że Piastowie wywodzą się się właśnie z tych wypędzonych książąt Kijowa, stąd też późniejsze wyprawy Chrobrego na Kijów w celu odbicia ziemi skąd ich korzenie.
  Obecność grobów Wikingów na naszej ziemi nie jest niczym dziwnym. Wikingowie żyli na ziemi nieurodzajnej, Tam zawsze panowała bieda. Stąd ich wyprawy łupieżcze, stąd zaciąganie się do drużyn władców innych krajów. Podobną sytuację mieliśmy w Konstantynopolu, gdy właśnie Słowianie zaciągali się do armii Cesarstwa i oni byli piewcami chrześcijaństwa na ziemiach Słowian. Nie przypadkiem Cyryl i Metody pochodzą z okolic Salonik, tam mówiono zarówno greką jak i językami słowiańskimi.
  Dla poparcia tego co piszę podrzucę linki
  o Genetyce Europy:
  http://faral.nowyekran.pl/post/54564,gdzie-podziali-sie-germanie
  O narodzinach Rusi:
  http://interia360.pl/artykul/jak-narodzila-sie-rus,45183
 • @bolizavusrex 06:12:08
  Miło powitać znaffcę historii, który jedynie po to, by móc skomentować mój wpis założył sobie konto na NE:). Przyznam, że zaparło mnie z wrażenia, więc chętnie podejmę dysputę, szczególnie jak Pan poda źródło, z którego to wynika tak nieliczna ilość grobów wikińskich w Polsce:)) Polecałbym także poczytać nieco nt. uzbrojenia wojów w X wieku - wtedy zapewne wstydliwie pominąłby Pan również watek książęcej drużyny. Mam nieodparte wrażenie, sądząc po napuszonym i pełnym wyższości stylu, że polemiką zaszczycił mnie sam inkarnowany Kadłubek. No cóż, ale ja doprawdy nie mam czasu na dyskutowanie o tym, że Słowianie są najstarszą rasą na świecie. Oczywiście Polska to wolny kraj i można wierzyć w co Pan chce. Ale wiara w słowiańskich ubermenschów to chyba jednak dowód na kompleksy,które tak chętnie widziałby Pan u innych. W psychologii takie zjawisko nosi nazwę projekcji.:)
 • @Humpty Dumpty 18:14:25
  Rękawica podjęta.
  Co w tym dziwnego że założyłem konto na NE? Musiałem zareagować by takie byzdury nie szły w świat.
  Mam podać źródło które mówi o nielicznych wikingach w Polsce? Na litość Boga, jak Pan sobie wyobraża takie źródło? Oczekuje Pan np. czegoś takiego: (Annales Posnaniensis)"... 968 Polonia cepit habere episcopum. (Polska zaczęła mieć biskupa.) 969 Niestety, wciąż prawie wcale wikingów w Polsce. 971 Pojawił się wiking pomiędzy Kaliszem a Krakowem. " ??? Przepraszam, ale muszę zapytać -- czy Pan zdaje sobie sprawę co to "źródło" w naukach historycznych?
  Jeżeli proszę o źródło, proszę Pana, to nie chcę podsuwania mi wypocin np. dzisiejszych Skroków, bądź artykulików z Focusa, tylko coś co zostało zapisane przez świadków konkretnych czasów i wydarzeń, poddanych oczywiście krytycznej ocenie -- źródła takie jak kroniki, roczniki, dokumenty, rejestry, procesy i wyroki sądowe i tym podobne.

  a) W nauce -- każdej -- jeśli chce Pan zabłysnąć i np twierdzić że jednorożce istnieją, to NA PANU spoczywa obowiązek dostarczenia 100 procentowego dowodu (np. zwierzaka w klatce, tu i teraz). Wymaga Pan ode mnie dowodu na to że jednorożce nie istnieją?
  b)Tak naprawdę ja nie polemizuje z tym że istnieją groby skandynawskie na Polskiej ziemi. Są, oczywiście. Podobnie jak niemieckie, madziarskie, pieczyńskie, pruskie, jaćwieskie, awarskie, huńskie itd. Są, i co z tego?

  c) Gdzie ja napisałem że Słowianie są najstarszą rasą? Hę? Dyskutuje Pan ze mną, czy z samym sobą?

  d) Mam poczytać o uzbrojeniu wojów w X wieku? Miodzio. Bardzo chętnie. A co konkretnie ma Pan na myśli? O co chodzi z tym wątkiem książęcej drużyny? Proszę rozwinąć ten punkt, będzie bardzo, bardzo ciekawie, jak sądzę.
 • @Humpty Dumpty 13:21:01
  Ad. pkt. 2

  Wikingowie rozsławiali swe czyny i chcieli by pamięć o nich pozostała dla potomnych. Jest nierealne, aby nie było źródeł o podboju Polski, gdyby do tego doszło.

  Ja nie sugeruję, że skoro brak źródeł, to leżą gdzieś ukryte. To Pan pomimo braku źródeł, tworzy nowe dzieje. Bez urazy. Wczesne średniowiecze jest owiane tajemnicą.

  Widukind pisał o Miszku. Ibrahim ibn jakub pisał o Miszku. Ani słowem nie wspomnieli o Wikingach w Polsce. Z możliwych wariantów należy brać najprostszy a nie najbardziej wybujały.
 • @faral 14:57:04
  Geograf Bawarski nie wspominał o Polanach na ziemiach polskich. Właśnie u niego ich brak. Są za to Goplanie z wielką ilością grodów.
 • @Trubadur 18:39:14
  Tak nie do końca wiem co Pan chciał powiedzieć dając link do tej pracy. Bo to, że Skandynawowie (jak każda inna nacja) istnieli, migrowali, handlowali, żenili się, wojowali itd, to są rzeczy oczywiste, nikt się z tym nie kłóci. Ale tekst ten zawiera niestety kilka nadużyć. Trzy strony tekstu - nie będę komentował każdego zdania, jak należałoby, gdyż , odniosę się tylko do kilku wybranych kwestii.

  a) "Z części skandynawskich najemników składała się załoga grodowa Mieszka I, która
  rezydowała w Lednicy." -- Być może, ale twardych dowodów na to nie ma. Jedynie poszlaki i hipotezy. Na temat sposobu wnioskowania niektórych ludzi nauki w tej kwestii :
  1)". Może o tym świadczyć
  fragment złotej ozdoby normańskiej, znaleziony w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu na
  Ostrowie Lednickim,"
  -- Fragment złotej ozdoby. Hmm, przygniatający dowód na obecność drużyny wojowników. Ciekawe co byłoby dowodem na obecność pułku czołgów -- pilniczek do paznokci? ( Btw. mam w domu mnóstwo artefaktów o potwierdzonej chińskiej proweniencji (napis made in China) -- czy to dowód na to że trzymam na pawlaczu drużynę chińskich najemników?
  2) " Również żelazny hełm z nosalem wydobyto z jeziora
  Orchowo, ok. 40 km na wschód od Gniezna datowany jest na XI w'
  -- Ile hełmów w typie orchowskim znaleziono w Skandynawii? - ZERO.
  Ile wikińskich hełmów W OGÓLE znaleziono w Skandynawii? Jeden, dosłownie jedna sztuka, tzw Gjermundbu helmet. A w Polsce? Samych szłomów wielkopolskich, charakterystycznych dla Słowian znaleziono co najmniej sześć. Nie licząc pozostałych typów ( zupełnie innych od Gjermundbu). Co więc powoduje że znalezisko orchowskie ma być dowodem na wareską drużynę w Wielkopolsce?
  3) "Wiele odkrytych skarbów
  zawiera przedmioty wskazujące na obecność wikingów na ziemiach polskich. Np. wydobyty
  w Borucinie (X w.) łańcuch zakończony jest głowami zwierząt pochodzących ze
  Skandynawii."
  -- Pomijając to, że Autorce coś się najwyraźniej pomyliło z tymi zwierzętami, to -- po raz setny -- na co to dowód?

  Typowe zabiegi wikingofanów. Najpierw słabiutka hipoteza, lub raczej fantazjowanie, ale już kilka linijek póżniej, magiczną mocą staje się pewnikiem. Popatrzmy:
  "Dobrze poświadczona obecność wikingów na Ostrowie Lednickim pod
  Poznaniem wykazuje, że sukces militarny Mieszka był wynikiem zaprawionych w bojach
  Normanów w jego słowiańskiej drużynie"
  -- Hokus pokus, i już mamy "dobrze poświadczoną obecność wikingów". Ale to nie koniec, teraz oglądamy kolejne pięterka domku z kart -- swój sukces Mieszko zawdzięcza panom wikingom. Możemy odetchnąć z ulgą, zagadka rozwikłana. Sam Mieszko - a gdzie tam, nie dałby rady, spadłby z konia, popłakał się i usmarkany wróciłby do domu. O Losie szczęśliwy! Są Normanowie. ( btw. w historii terminem Normanowie określa się tych którzy osiedlili się w północnej Francji, po tym, jak król Karol Prostak oddał tą ziemię w lenno Rollonowi. Skąd oni u nas?)
 • @bolizavusrex 22:03:40
  Brawo. Ibrahim ibn Jakub pisze o 3000 wojów. Wg Pana natomiast znaleziono 7 hełmów, z których 6 jest słowiańskich, a jeden nie. To faktycznie poraża faktami. Oczywiscie przedstawiona przez mnie hipoteza jest funta kłaków niewarta, natomiast panska słowianofilia nie poparta dowodami jest cacy. Fajnie, podoba mi sie taka zonglerka brakiem argumentów. Ja przynajmniej przedstawiłem spójną hipotezę pod wzgledem ekonomicznym.
  Pozdrawiam, szczerze ubawiony.:)))
 • @Humpty Dumpty 00:49:59
  Drogi Panie, było by mi miło, gdyby czytał Pan to co ja piszę z większą uwagą. Bo ja nigdzie nie pisałem o 7 hełmach. Pisałem o kilku szłomach oraz o pozostałych typach, jak np hełmy stożkowe (Orchowo i Lednica) znalezione także w kilku miejscach poza Polską np Hradsko albo Ołomuniec . Skąd ta cyfra 7?
  Tak w ogóle, chyba przestaję Pana rozumieć. Oczekuje Pan, że skoro źródło podaje 3000 wojowników, to wszystkie ich hełmy powinny się zachować po dziś dzień? To jakiś żart? Nie wiem co tu Pana poraża. Że tych hełmów znalezionych w Polsce tak mało? Po tysiącu lat? Zdaje Pan sobie sprawę ile hełmów zachowało się w pozostałych europejskich krajach? W całej Skandynawii -- Norwegii, Szwecji i Danii zachował się tylko jeden. To Pana poraża, czy nie?
  Sprawa kolejna -- gdzie Pan tu dostrzega jakąś słowianofilię? Nie popartą dowodami? o co chodzi?
  Pan przedstawił spójną hipotezę pod względem ekonomicznym?
  Co Pan nazywa spójną hipotezą? To że w Polsce nie ma kopalń złota ? (tu cały Pański cytat:">jest jeszcze jeden argument – utrzymanie drużyny zaciężnej przez księcia puszczańskiej krainy, pozbawionej kopalń złota, byłaby ekonomicznie niemożliwa.")
  Czyli co? Mieszko, książę puszczańskiej krainy, nie jest w stanie utrzymać zaciężnej drużyny, tak? A jak zrobimy pstryk i zamiast Mieszka podstawimy Dogoma, to nagle kopalnie złota zaczną się mnożyć jak grzyby po deszczu? O to chodzi? Czy może o to że wikingowie mając Dagoma za władcę służyliby mu za friko? Za uścisk dłoni prezesa? Tak?
  Czy Pan sugeruje że każde państwo wówczas musiało mieć swoje kopalnie złota? Ile było tych kopalń złota w Europie, sprawdził Pan? Żeby było śmieszniej, to akurat Polska miała kopalnie złota i już pierwsi Piastowie z tego korzystali. Niedaleko Kłodzka, miejsce nazywa się Złoty Stok. Polecam, dziś nieczynne, ale jest muzeum i można wejść do szybów. Więc, jak sam Pan widzi "spójna ekonomiczna teoria" się jakby rozsypała.
  Ciekawa rzecz, po raz kolejny pojawia się u Pana określenie "zaciężna drużyna". Skąd pan wie jaka była ta drużyna ? Jak była zorganizowana i jak była opłacana? Złotem ? A czemu nie srebrem - albo może ziemią - albo bydłem - albo niewolnikami - albo futrami (niech Pan sprawdzi jak cenne były np czarne lisy nie mówiąc o sobolach czy gronostajach)-albo udziałem w łupach? Ma Pan jakiś dokument -- listę płac, albo coś w tym stylu? Czy znowu fantazje?
  Pozdrawiam i gratuluję ubawienia
 • @strażnik nocy 08:01:51
  Witam,
  Jako "człowiek starej daty" korzystam głównie z biblioteki. Ale są też dostępne teksty Wed pod tym linkiem:
  http://www.interfaith.org/hinduism/vedas/
  oraz tutaj:
  http://www.gayathrimanthra.com/Library.html
  - niestety - to wszystko tłumaczenia angielskie, więc dla naszej dyskusji mało przydatne. Chociaż... pewne fragmenty Upaniszad z drugiego linka mogą Pana doprowadzić do ciekawych wniosków.
  Tu jest pierwsza (bardzo nieścisła) mapa M17
  http://www.genetree.com/r
  a tu druga, trochę lepsza (niestety, z wiki, ale oddaje ideę):
  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Distribution_Haplogroup_R1a_Y-DNA.svg&filetimestamp=20100427185535
  Pozdrawiam
 • @strażnik nocy 08:01:51
  Polecam także poszukiwania wypowiedzi premiera Indii - Neru - po wizycie w Polsce (na Wawelu).

  A propos M17: ten gen posiadają (podobno) tylko osoby:
  - na terytorium pomiędzy Odrą a rzeką Zbrucz (sic!)
  - na terytorium Iranu (tylko dawna Persja)
  - północne Indie (TYLKO najwyższa kasta - Brahmini)

  Polecam także przeczytanie następującego tekstu (długi, ale warto):
  http://www.przyszloscwprzeszlosci.fora.pl/literatura,62/ksiega-popiolow-prawda-kurhanow,240.html

  Można się z nim nie zgodzić, ale lektura jest fascynująca...
 • @Trubadur 10:43:31
  Witam serdecznie.
  1) Czy byliśmy potęgą sześciokrotnie mocniejszą od wikingów? Daleki jestem od takich ocen, a już na pewno nie na podstawie ilości zachowanych do dziś hełmów. To co napisałem na temat znaleziska z Orchowa miało na celu pokazanie, że argumentacja -- znaleziono hełm żelazny, co świadczy o wikińskiej drużynie w Polsce -- to jakaś niewyobrażalnie bezczelna manipulacja, tym bardziej, że w Skandynawii NIE ZNALEZIONO NICZEGO CO PRZYPOMINAŁOBY hełm z Orchowa.
  Potęga wikingów? Skoro lubi Pan zabawy cyframi, to popatrzmy:
  Populacja Polski w tamtym czasie jak Pan podaje to 1mln. 38 razy mniej niż dziś. Populacja Szwecji dziś to ok 8 min. Podzielmy to ( pewne, konkretne dane demograficzne rozpoczynają się od końca 16 wieku - wtedy Szwecja liczy ok 900 tysięcy) przez 38 - ile nam wyjdzie? 200 tysięcy ludzi? Mężczyzn, kobiet, dzieci i starców?
  A jak wiemy, nie siedzieli po domach tylko byli w ruchu -- Anglia, Irlandia, wybrzeże zachodniej europy, Ruś itd. To ilu z nich przypadnie na Polskę?
  I jeszcze jedno -skoro znaleziono u nas kilka razy więcej hełmów niż u hiper wojowników wikingów, to ja to się ma do tak nachalnie lansowanego obrazka gołego i zapyziałego Słowianina? A propos:
  "... w wielu miejscach w Szwecji i Norwegii nawet wysoko urodzeni zajmują się bydłem i żyją z pracy własnych rąk. (...) Z powodu ubóstwa -- a Danowie są równie jak oni ubodzy - przemierzają świat jako wikingowie, by w ten sposób zaradzić na biedę we własnym kraju" - to Adam z Bremy, kronikarz, który żył w tamtych czasach.
  2) Dowody na słowiańskość Mieszka? Może Pan mi podpowie co mogłoby być takim dowodem? Na litość Boską, to WY musicie bezspornie dowieść, że było inaczej.
  3) Polanie dostali łupnia od Sarmatów ? a potem od Rusinów? A jeszcze potem od waregów? Gdzie i kiedy? koniecznie proszę rozwinąć ten temat ;)

  4) Jeśli uczył się pan w szkole geografii, to proponuje przypomnieć sobie układ rzek w naszej części Europy. Zdecydowanie łodzie wikingów mogły dopłynąć Odrą i Wisłą daleko w górę (dzisiejszy Kraków co najmniej i dzisiejszy Racibórz). Jedna ominęły tereny Polan i poprzez puszcze dotarli na Ruś. Logiczne aż do tarzania sie ze śmiechu, pse pana...:))
  -- Mogły Odrą i Wisłą w górę -tylko co dalej? Turystyka karpacka? wczasy w Zakopanem?
  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Varangian_routes.png&filetimestamp=20090308155934
  -- To powyżej to tzw. szlak od Waregów do Greków. Szlak handlowy na którego końcu jest Konstantynopol, jedno z najbogatszych miast ówczesnego świata. Aha, Najpierw siedzi się w łódce przez Bałtyk, potem wielkie jeziora, Dzwina, kawałek przenoski lądem( łódki na koła i zaprzęgamy woły), a potem już calutką drogę w dół Dniepru z prądem aż do Morza Czarnego. Pan zdaje się nie pływał na wiosłach pod prąd, co pse pana...:)) ?
  5) Grody. Hmm, całkiem zgrabna kalkulacja, ale: myli Pan pojęcia -- gród to nie to samo co miasto ( o grodach refugialnych słyszał Pan, pse pana...:))) ?) Zawsze się milutko obserwuje jak ludzie próbują wyważać drzwi które stoją otwarte. Pan se zerknie tu: (tylko wielkopolska) http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Varangian_routes.png&filetimestamp=20090308155934
  Średnio odległość między grodami nie przekraczała 30 km. :))))

  6) "I jeszcze jedno - Pana wypowiedzi o handlu skórami są adekwatne do Europy XVIII i XIX wieku. W czasach Mieszka skór nie wysyłano na giełdę w Londynie, co pewnie tylko w ferworze dysputy Panu umkneło.:) "
  -- Dobra rada - nie popisujmy się erudycją której nam ewidentnie brakuje, dobrze? Poczyta Pan nieco o tym czym handlowano od Birki do Bagdadu, oraz ile płacono za futra, to sam Pan zrozumie jakiego gola pan sobie właśnie strzelił. Btw. Nestora pan czytał, prawda? ( gdzies powyżej pan się powoływał na niego) Jaka daninę kazała Olga płacić Drewlanom? Pewnie na giełdę do Londynu potrzebowała, hehe.
  7)" Niemnie oczekuję z niecierpliwościa u d o k u m e n t o w a n i a całkowicie polskich korzeni Piastów."
  -- Ksero dowodu osobistego Mieszka może być? Odpis aktu urodzenia?

  Na koniec taka mała zagadka: Wiking Dagan podbija Polskę i zakłada państwo. Swą córkę wydaje za swego szwedzkiego kumpla Eryka. Rodzi ona mu synów, ale też córkę. Córce tej daje na imię Swiętosława. Dlaczego ?
  a, i jeszcze : dlaczego brat Dagoma miał na imię Czcibor?
  Miłego myślenia, pse pana
 • @Trubadur 14:12:28
  ".. tymczasem dostojny margrabia Hodo, zebrawszy wojsko, napadł z nim z nim na Mieszka (...) w dzień św Jana Chrzciciela starli się z Mieszkiem, odnieśli zrazu zwycięstwo, lecz potem w miejscowości zwanej Cedynią brat jego CZCIBOR zadał im klęskę kładąc trupem wszystkich najlepszych rycerzy (...)" - księga II Kronika Thietmara.
  Jak rozmawiać z kimś kto NIE MA BLADEGO POJĘCIA o PODSTAWOWYCH źródłach?

  2) Szkoda klawiatury na polemikę z taką argumentacją. Może obrazki lepiej zadziałają: http://www.m.lednicamuzeum.pl/Pracownia-w-Grzybowie.aspx.htm
  ile to km do Gniezna, a ile do Poznania, a do Bnina, a na Lednicę, co?
  Google maps i do roboty, one tam są, wbrew Pańskiej logice.
 • @Trubadur 14:17:26
  Strzelanie sobie w stopę jest najwyraźniej Pańską specjalnością.
  a) Ponowię trudne pytanie - słyszał Pan kiedyś o grodach refugialnych?
  To pytanie retoryczne - proszę nie odpowiadać, to oczywiste że Pan nie słyszał. W komiksach o tym nie mówią, nieprawdaż?
  a) Słowianie przez długi czas nie osiedlali się powyżej 600m.n.p.m. Preferowali żyzne doliny rzek. Więc? Znów to samo - czytaj Pan ze zrozumieniem. Szlak dnieprzański był znacznie bardziej dogodny niż przeprawa przez Karpaty, jest poświadczony źródłowo i archeologicznie, a na jego końcu była perła -- Konstantynopol, który oferował warunki do zyskownego handlu nieporównanie lepsze niż jakiekolwiek inne miasto w Europie.
  Przedstaw no Pan jakieś opracowanie na temat wikińskich emporiów handlowych w górnym biegu Wisły i Odry. Płonę z ciekawości.
 • @Trubadur 15:59:55
  Po pierwsze -- osiołków szukaj w rodzinie. Twoim kumplem nigdy nie byłem i na pewno nie będę, więc zmień ton i zwracaj uwagę na formy. To typowe dla takich internetowych wikingów, bezpiecznych przed monitorem. Może spotkamy się twarzą w twarz - co? zobaczymy czy będziesz nadal taki hero.
  1) Thietmar pisał po łacinie - dokładna literacja to " Cidebur" . Sami Państwo osądźcie jak to mogło brzmieć w oryginale i jakie skandynawskie imiona tu pasują .

  2) Trubadur dostał mapę z zaznaczonymi grodami wielkopolskimi. Dostał przykładowe zdjęcie lotnicze grodu w Grzybowie. Prosta sprawa - usiąść do Google Maps, ustawić widok z satelity i podziwiać widoki w wysokiej rozdzielczości każdego z grodów. Czego jeszcze oczekuje? Makiet z zapałek?
  3) Hucpa?
  "Raz jeszcze pytam o u d o k u m e n t o w a n e pochodzenie słowiańskie pierwszych Piastów" -- TO jest właśnie hucpa -- W najczystszym tego słowa znaczeniu. Ja mam przedstawić udokumentowane słowiańskie pochodzenie Piastów? A z jakiej racji ja? To wy tworzycie nowy byt - MieszkoDagom i to wy macie przedstawić dowody. Które na pewno macie więc nie omieszkacie się podzielić.
  Czekam, czekam na u d o k u m e n t o w a n e skandynawskie pochodzenie Mieszka.

  p.s. myślałem że to poważniejsze miejsce - a tu piaskownica
 • @bolizavusrex 16:38:41
  p.s.2 -- " bo zamiast poważnego historyka coraz wyraźniej zadufek owładnięty ideą panslawizmu z szanownego pana wychodzi"
  -- pożyteczna zasada: Trudne wyrazy sprawdzamy przed użyciem. Sprawdź Pan co to panslawizm, a następnie wyjaśnij wszystkim co ma wspólnego panslawizm z Mieszkiem, oraz ze mną. Tyle.
 • @Grzegorz R. 18:45:04
  Witam serdecznie, dopóki nie wynajdą wehikułu czasu nigdy nie będziemy w 100 procentach pewni ;) Oczywiście że poruszamy się wśród hipotez, ale każda hipoteza powinna być poparta czymś solidnym. Po raz kolejny już powtarzam - obowiązek dostarczenia dowodów spoczywa na twórcach nowych teorii. Tak funkcjonuje nauka. Ja stawiam tezę - Mieszko nie był ani Słowianinem, ani wikingiem, Mieszko był tajnym agentem Bizancjum -- to by wyjaśniało jego sukcesy. A wy wszyscy macie okazać udokumentowane dowody że tak nie było. -- I co, daleko byśmy zaszli, gdyby tak podchodzono do nauki?
  Jak Pan wyjaśni totalne milczenie źródeł na temat wikińskiego pochodzenia Piastow? Ani jeden dokument, nawet Nestor który pisze o ruskich Waregach nie wspomina o tym słowem. Dlaczego? Jeśli byłby to powód do wstydu, milczałby również o Rurykowiczach.
  Dlaczego milczą sagi? To w pierwszym rzędzie w sagach powinno być mnóstwo informacji na ten temat. A nie ma nic. Więc?
  Dowody w postaci ułamanej blaszki? Grotu włóczni? Oprawki do nożyka?
  - Brak słów, po prostu. Kolejne odkrywane groby? Dwa na dwa tysiące słowiańskich?
  Tak w ogóle, to ciekawą symetrię się stosuje. Odkopano gdzieś zapinkę w stylu skandynawskim - artykuły we wiodących tytułach. Odkopano gdzieś grób lub kilka - wrzawa pod niebiosy - Wiking, Mieszko na pewno był wikingiem!
  Dlaczego panuje grobowa cisza na temat słowiańskich znalezisk po drugiej stronie Bałtyku? Skorup glinianych na tony, ozdób słowiańskich i innych przedmiotów ewidentnie wykonanych przez nie-skandynawów?
  Całe osady słowiańskie są odkopywane - południowa Skania i wschodnie wyspy duńskie są nimi wprost usiane. Nazewnictwo słowiańskie bardzo często zachowane do dziś. I co ? gdzie te artykuły na ten temat? Gdzie tezy o słowiańskim pochodzeniu dynastii skandynawskich, co? Ciekawe rezultaty badań mamy ostatnio. Na podstawie pomiarów poziomu strontu w szkliwie zębowym okazało się, że większość drużyny Haralda Sinozębego (pochowki z Trelleborg) TO SŁOWIANIE. To jest dopiero sensacja! Tyle że o tym jakoś nikt nie raczy napisać - ciekawe dlaczego? Nagle archeologia staje się zbyt nudna żeby poświęcić stroniczkę albo dwie? Jak Pan to wyjaśni?
  ...

  "IMO szczytem jest pisanie o "grodach co 30 km" i dokumentowanie tego jednym zdjęciem lotniczym. To nie jest poważne."
  -- Być może się mylę, ale włączył się Pan do dyskusji w trakcie, i najwyraźniej nie zauważył Pan tego:
  ??? Teraz rozumiem zamieszanie ;((( , Przez pomyłkę wkleiłem dwa razy ten sam link. Przepraszam, mój błąd. Już naprawiam:
  http://www.insomnia.pl/_Siemomys%C5%82,_a_nie_Mieszko_I,_tw%C3%B3rc%C4%85_pa%C5%84stwa_Polan-t573640.html
  - to co miało być wklejone kilka postów powyżej -- mapka z grodami wielkopolskimi. Sam Pan oceni ilość i odległości. Dodam, że w google maps może Pan każdy z tych punkcików obejrzeć z lotu ptaka. pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031