Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
413 postów 409 komentarzy

w obronie praw mojego kraju...

Humpty Dumpty - Animalia, Chordata, Vertebrata, Mammalia, Placentalia, Primates, Hominoidae, Homo, Homo sapiens.

Świadkowie Jehowy: który Bóg jest większy?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Śledź” praktycznie już za oknami, zatem przykład będzie jak znalazł.

 

 

1.

Wyobraźmy sobie, że przyszło nam zrobić tzw. prywatkę. Zaprosiliśmy w sumie 8 osób, a więc z nami (tzn. z partnerem) będzie 10 osób. Oprócz jedzenia trzeba uwzględnić, że „dla zdrowotności” każdy coś chlapnie. Zakładamy, że będzie to tzw. ćwiartka. A więc rachunek jest prosty – potrzeba nam 5 butelek po 0,5 l. Gdyby nam ktoś powiedział, że wystarczy jedna półlitrówka, a i tak każdy wypije nie ćwiartkę, ale całe 0,5 l, to uznalibyśmy go za durnia, prawda?

Jak kiedyś słusznie zauważył niejaki Bergson – część jest zawsze mniejsza od całości.

Przecież ogryzek nie jest całym jabłkiem, a jedna złotówka to nie jest cała nasza wypłata!

2.

Problem zaczyna się jednak dopiero wtedy, gdy do czynienia mamy ze zbiorem nieskończonym.

I nie jest to wcale żadna abstrakcja, bo z takim zbiorem (a raczej jego podzbiorem) każdy z nas ma do czynienia, odkąd nauczył się liczyć. Liczby naturalne charakteryzuje to, że dla każdego n istnieje n+1. Mówiąc zaś językiem powszechnie zrozumiałym: dla każdej liczby istnieje liczba od niej większa. Ale teraz dosłownie odwróćmy problem: dla małego istnieje zawsze mniejsze! Wyobraźmy sobie zbiór wszystkich ułamków należących do przedziału jednostronnie otwartego (0;1>. Jak wiemy, każdy element tego zbioru możemy wyrazić za pomocą wzoru: 1/n. Ile jest zatem elementów takiego zbioru? Ano tyle, ile liczb naturalnych! Co więcej, takich przedziałów z ułamkami pomiędzy sąsiednimi liczbami naturalnym jest również n. Jaki więc jest z tego wniosek? Na pierwszy rzut oka, pozostając pod wpływem Bergsona, odpowiedź może być tylko jedna: otóż ułamków jest więcej! Bo przecież w każdym przedziale jest n ułamków, a przedziałów jest również n....

3.

Ale tak naprawdę i liczb naturalnych, i ułamków we wszystkich możliwych przedziałach jest... tyle samo! Tzn. nieskończenie wiele. Inaczej należałoby twierdzić, że jeden zbiór nieskończony jest większy od drugiego, a to od razu implikuje pytanie: Ile razy?, albo: o ile? W przypadku nieskończoności pytania te tracą sens, albowiem każdemu ułamkowi jesteśmy w stanie przyporządkować liczbę naturalną, tak samo liczbie pierwszej, parzystej itp.

Ojcem (oczywiście jednym z wielu) matematyki współczesnej, który rozwiązał problem zbiorów nieskończonych był Georg Cantor.

Po prostu dla w/w zbiorów nieskończonych zachodzi równość:

ilość liczb naturalnych =  ilości wszystkich ułamków = ilości liczb parzystych = ilości liczb nieparzystych = ilości liczb pierwszych!

4.

Dodajmy, że liczbę równą ilości wszystkich liczb naturalnych współczesna matematyka również nazwała – nosi ona nazwę alef zero i jest oznaczana za pomocą hebrajskiej litery alef z indeksem 0 u dołu (częściej jednak można spotkać się z oznaczeniem za pomocą greckiej omegi). Jest to zresztą pierwsza liczba z tzw. liczb „pozaskończonych”.

5.

Jak więc widać, tradycyjna logika w przypadku zbiorów nieskończonych nie ma racji bytu.

Bergson zawodzi, gdy z jego pomocą chcemy zmierzyć się z nieskończonością.

Mam wrażenie, że świadkowie Jehowy i im podobni jeszcze nie doczekali się swojego „Cantora” na Brooklynie i stąd ich dywagacje, która Nieskończoność jest większa.

A może warto by było, aby anonimowi autorzy Towarzystwa „Strażnica” sięgnęli do dorobku matematyki z ostatnich 150 lat?

Więc na początek, nim świadkowie Jehowy zaczną „udowadniać”, że Jezus jest mniejszym Bogiem od JHWH, poprośmy ich o odpowiedź na proste pytanie: czego jest więcej, liczb naturalnych czy wszystkich ułamków?

Zresztą nie tylko ich…

 

16 11 2012

KOMENTARZE

 • Uważaj.
  Zaraz zacznie się u Ciebie festiwal piątek, na przemian z jedynkami.
  Ci z Wydawnictwa tak już mają:)
 • ...
  Jest to ważny argument z serii, że nie wszystko jest takie proste do ogarnięcia naszym rozumem. Jeśli chodzi o liczebność, to z tego co ja słyszałem, to liczb naturalnych jest tyle samo, co liczb podzielnych przez 2, przez 3, 4, 5,.... Natomiast liczb rzeczywistych jest więcej. Tak mnie kiedyś uczono na matematyce.
 • @he he
  ...no toś teraz nabił klina Tiger'om z Brooklynu...przez ciebie bar-bara zacznie się jąkać, a kener dostanie rewolucji żołądkowych...pozdrawiam niepoprawnie
 • @trybeus 15:52:11
  :)))

  Tak, masz racje, my swiadkami brooklynu, a ty kaczorem donaldem.
 • @bar-bara 17:52:37
  ...kaczorem tak ..a donald w brukseli...
 • @trybeus 20:12:23
  jestes kaczorem donaldem, bo ja tak mowie!

  Ty o mnie, wiec ja o tobie. :)))
 • @bar-bara 21:17:03
  ...nie, ty jesteś polska kura czubiona przez norweskiego koguta...he he
 • @trybeus 21:38:41
  Myslalam, ze kpiarzem jedynie jestes, ale zamiesciles taki wpis:

  "szanowna pani Małgosiu
  ...trzeba wpierw wypieprzyć sekte 57kenerOr'a z działu religie i wartości ...bo to rzuca cień na cały portal NE...jeśli będziecie trzymać tu sekte i równocześnie pomagać ofiarom sekt, to przypominacie słynnego szklarza, który posyłał syna, by wybijał szyby, a potem on szedł za nim i oferował usługi szklarskie ...pozdrawiam niepoprawnie
  nadużycie link skomentuj
  trybeus 16.11.2012 20:42:10 "
  http://magielfinansowy.nowyekran.pl/post/80105,pomoc-sekty-molestowanie-dzieci-i-inne#comment_675602

  Nie musze nic dodawac, powiedziales wszystko o sobie!
 • kilka lat temu,
  trafili do mnie Świadkowie Jehowy, małżeństwo, jak się okazało, chcieli porozmawiać o Bogu, końcu świata itp. a że jestem człowiekiem otwartym, więc zaprosiłem do mieszkania, z odgórnym zastrzeżeniem, że porozmawiać możemy, ale bez agitacji zmiany wyznania, zgodzili się. Nie powiem ludzie wykształceni, pan był inż. budowlańcem, kierownikiem budowy, pani nie pamiętam. Odwiedzali mnie blisko rok czasu, przunosili broszury, ulotki i takie tam materiały, nawet miałem okazję oglądać film o ich wyznawcach, centrali w USA, nie powiem byłem pod wrażeniem, są samowystarczalni, mają własne drukarnie, sami robią składy, opracowania , sami drukują, nawet farby drukarskie sami robią! a to nie koniec, uzbierane pieniądze inwestują, zakupili upadający hotel, sami go remontowali, budowali meble, malowali dosłownie wszystko, nikt z zewnątrz, przy okazji wiem jak robią ilustracje do swoich ulotek, które są zrobione perfekcyjnie, mają swoich statystów, którzy odgrywają sceny biblijne, a malarz-grafik, przenosi to na papier, dalej to już wiadomo, skanowanie itd. a sprzęt z najwyższej półki. ale pewnego dnia zostałem powalony na ziemię! Pan Jehowa pyta, co było przyczyną wyginięcia dinozaurów? więc opowiadam o teoriach zmiany klimatu, coś o biegunach ziemi czy ostatnio modnej teorii kolizji z meteorytem, którego siła uderzenia była tak duża, że zanieczyściła niebo, temp, spadała, nie zapominając o fali uderzeniowej itd. pan wysłuchał, po czym stwierdził, NIE! dinozaury wyginęły, bo nie zmieściły się na arkę Noego !!!
  Nie wiem jak inni Jehowy, ale z tych co spotkałem, to byli porządni ludzie, chyba faktycznie wierzyli w to co głoszą, nie pili, nie palili, mieli zasady, które przestrzegali, wielu nawet przypłaciło to życiem, nie zgadzając się na transfuzję krwi, do tego pomagają sobie, nawet finansowo. Mi nie przeszkadzają, nie przeganiam ich, ale takich jak ci państwo, chyba nie spotkam, ten pan zmarł na zawał, na moją prośbę nawet załatwił pracę pewnemu młodemu, pokój Jego duszy.
 • @FanDaVinci 03:07:49
  he he he ...dobre ...biedne dinozaury zostały potraktowane przez Noego jak szmaty...

  Dinozaury zblizały się do arki razem z innymi zwierzętami ...zauważył je Noe, spochmurniał, zmarszczył brwi, ..
  -A wy tu czego? -zapytał Noe
  -My ...noo do arki - rzekły dinozaury
  ...Noe zaczynał już gotować ...
  -No co wy!!....z takimi twarzami !!! NEVER!!!!

  ...poprawiłeś mi humor z rana ...pozdrawiam niepoprawnie...
 • @bar-bara 22:27:00
  ...przecież ty podobno nie jesteś w żadnej wspólnocie no to co się tak rzucasz jak wesz na grzebieniu...mówiłem o kenerku..no chyba, że kener to twój norweski mężuś...
 • @trybeus 09:27:36
  Jako swego rodzaju fan literatury brooklyńskiej przypominam, że wedle nauk niejakiego Rutherforda (był taki po Russellu) dinozaury miały zamieszkać na... Wenus. Co prawda ówcześni ŚJ milczeli nt sposobu, w jaki się tam znalazły...:)
 • @trybeus 09:33:13
  Twoj wpis, ktory powyzej podalam mowi wszystko o tobie!

  Nie wij sie taraz jak waz!

  Skonfrotowalam ciebie, a ty teraz sie wypierasz, ze nie miales mnie na mysli?
  Przeczytaj wlasne notki, w ktorych obok Kerena i 60Grzegorza mowisz o mnie!

  Tchorz jestes, gaciami trzesiesz, jestes bez honoru!

  Potrafisz tylko rozpowszechniac klamstwa, potrafisz tylko dzialac za plecami!
  Ale jak sie ciebie przylapie na tym, to zaczynasz sie wykrecac!

  Mysle, ze nie dorosles jeszcze do zrozumienia co to jest wolnosc SLOWA I WYZNANIA!

  Uwazasz, ze tylko ty masz prawo krytykowac wszystkie inne religie i denominacje, ale NIKT nie ma prawa krytykowac twojej religii.

  Czy mozez mi wyjasnic dlaczego TYLKO ty masz takie prawo i kto ci to prawo dal?

  Chcesz, by nas zbanowano z NE, a moze jeszcze napisz do Ministerstwa i do Brukseli, by odebrano nam obywatelstwo polskie i zabroniono przebywania w Polsce i w krajach UE?

  Nie podobaja ci sie notki innych?
  NIE CZYTAJ!
  A jesli chcesz wyrazic jak bardzo ci sie nie podobaja, to gwiazdkami mozesz to zrobic!

  Dlaczego nie wezmiesz Biblii do reki i nie zaczniesz wykazywac, ze to co Keren pisze niezgodne jest z Biblia?
  Przeciez nikt ci nie zabrania, masz blog, wiec na co czekasz?

  Wiesz dlaczego?
  Bo masz takie pojecie o Biblii, jak ja o konstrukcji samolotow!

  Ale nabardziej zalosne jest to, ze ty walczysz nie przeciwko Kerenowi, czy mnie, lecz przeciwko Biblii!
  Z jakiejs okazji nie mozesz zniesc nauk Zbawiciela, cytatow z Biblii!

  Powinienes sie nad tym bardzo gleboko zastanowic, bo to bardzo powazna sprawa!
 • @bar-bara 12:17:16
  Chyba się wtrącę:)
  Bar-baro, trybeus nie walczy przeciw Biblii, ale walczy z TWOIM POJMOWANIEM Biblii. Oraz z tym, że cytujesz Biblię dla poparcia swoich tez sprzecznych z tym, co wynika z Biblii.
 • @Humpty Dumpty 12:26:16
  ...właśnie...tak to widzę ...pozdrawiam niepoprawnie
 • @Humpty Dumpty 12:26:16
  To niech wykaze te sprzecznosci!

  Inaczej jest to puste oskarzenie!
 • @Humpty Dumpty 12:26:16
  I jeszcze jedno, ja nikomu nie zabraniam pisac na zakladce katolickiej..., nie domagam sie od NE wyrzucania blogerow!

  Ja nikogo nie zachecam do wstapienia do jakiejkolwiek religii, czy sekty!

  Wiec dlaczego trybeus, ciagle klamie o mnie, ze naleze do sekty brooklynskiej, ktorej herezje ja obnazam (Keren i 60Grzegorz i inni rowniez)!

  Czy nie potrafisz byc uczciwy? Bo tu o zwykla uczciwosc i prawdomownosc chodzi!
 • @trybeus 13:08:51
  Jesli byloby to zgodne z prawda, to napisalbys cos na temat tych, ktorzy nazywaja Apostola Pawla, falszywym apostolem.

  Jednak milczysz o nich, a wiesz czym takie milczenie jest?
  Jest przyznaniem im racji!

  Czy nauka KrK mowi, ze Apostol Pawel jest falszywym apostolem, a jego nauka jest sprzeczna w Ewangelia, katoliku trybeusie???

  Ja nie wiem, ale ty jako katolik, powinienes wiedziec.

  Ja wiem, ze Apostol Pawel byl Apostolem Pana Jezusa, ze nie glosil wbrew naukom Pana Jezusa, lez zgodnie z Ewangelia i wielorotnie to wlasnie napisalam!

  Albo dlaczego milczysz, keidy ci sami komentatorzy pisza, ze imie Zbawiciela to Isus, czy tak napisano w Biblii, lub czy jest to zgodne z nauka KrK???

  Atakujesz sekty i sekciarzy???

  To dlaczego NIE widzisz kometarzy na twoim blogu, w ktorych nazywaja Zbawiciela Isus, ktorzy mowia wbrew Biblii, ze Apostol Pawel byl faszywym apostolem sa z sekty http://www.zbawienie.com/
 • @trybeus 09:27:36
  nie tylko naukowcy mają monopol na opowiadanie niestworzonych historii, skoro im wolno, to chyba każdemu, mają takie same prawo. Mnie zdziwiło co innego, ten gość to jednak nie jakiś prostaczek od nakrętek, jednak człowiek wykształcony, kierował sporym zespołem ludzi itd. a tym bardziej, że wcześnie "przegadaliśmy" nie jedną godzinę, znał moje poglądy, a sam bezkrytycznie powielał takie coś! zwróciłem mu uwagę podstawową, że w czasie potopu, dinozaurów już kilka mln lat nie było na ziemi, więc Noe nawet nie wiedział o ich istnieniu, nie mówiąc, że nie przyjął ich na arkę, bo się nie mieścili. Jeszcze ciekawostka, znajoma, do tego katechetka o to doktoryzowana, jak się dowiedziała, że przyjmuję Świadków w domu, to zaraz zadzwoniła, zaprosiła do siebie, z pilną sprawą, była przerażona, że zmieniam wyznanie! Dopiero po rozmowie, dobrej kawie, się uspokoiła, a ja miło wspominam nasze wspólne z Jehową rozmowy i to blisko rok to trwało.
 • @FanDaVinci 15:07:16
  ...tak ...ale wykształcenie nie idzie w parze z mądrością (prawdziwą mądrością bożą )...jest dużo naukowców, którzy bredzą jak potłuczeni ..czasem lepiej posłuchać prostaczka ...aha , odnośnie prostaczków, to biblijne prostaczki to nie byli jacyś głupole, czy psychiczni ...to określenie było dla ludzi prostych, pokornych , pojmujących wiarę i życie w sposób bezpośredni i prosty...kiedyś spotkałem ojca Pelanowskiego (tego z Gościa Niedzielnego )...on określił biblijnego prostaczka jako małolata, lecz ufnego w dzieła boże ...pozdr
 • @FanDaVinci, ten moj wpis nie jest tylko do ciebie.
  Troche sie zgadzam z twoim opisem jehowitow, jednak..., to sekta, bardzo niebezpieczna sekta.

  Kazda sekta jest niebezpieczna, dlatego trzeba nie tylko obnazac czym jest sekta, ale tez trzeba umiec BEZINTERESOWNIE pomagac ofiarom tych sekt.
  Bo ci, ktorzy odchodza od sekt sa samotni i czesto sa opuszczeni przez cala rodzine i wszystkich znajomych (bo wszyscy ich znajomi, to czlonkowie sekty).

  Wlasnie tak operuja sekty, one izoluja swych czlonkow, by prac im mozgi i calkowicie uzalezniaja swych czlonkow 'braci', ktorzy pomagaja sobie nawzajem, ale nie innym, lecz wyznawcom sekty (a to odwrotnie do nauki Zbawiciela, bo pomagac mamy wszystkim, nawet wrogom i nieprzyjaciolom naszym...).

  Opowiedziales twoje spotkanie z jehowitami, opowiem moje:

  Dwa lata temu, tu w Norwegii przyszli do mnie polscy jehowici, by 'porozmawiac o Biblii' (skad znali moj adres, skad wiedzieli ze Polka jestem, pojecia NIE mam, bo mam po mezu norweskie nazwisko, wiec nie znalezli mnie w ksiazce tetefonicznej! Szkoda, ze nie zadalam im tego pytania, ach..., gapa ze mnie! Ale jak ich spotkam spytam sie!).

  W czasie rozmowy z nimi dowiedzialam sie, ze wlasnie przyjechali (2 lata temu) do Norwegii 'na gotowe', 'bracia' norwescy zalatwili im prace, dom (nie mieszkanko, a dom, choc to bezdzietne malzenstwo), umeblowanie...

  Rok temu bedac na wakacjach rozmawialam z pewna kobieta pochodzaca z jakiegos azjatyckiego kraju, lecz mieszkajaca w Norwegii i temat jakos zszedl na to jak ciezko jest na poczatku obcokrajowcom w Norwegii..., i wtedy opowiedzialam jej o tych jehowitach z polski, ktorzy przyjechali do Norwegii 'na gotowe', a ona podsumowala to slowami, ze przyjechali do Norwegii na 'all inclusive' (bylismy na wakcjach all inclusive) i miala racje, wlasnie tak mozna w wielkim skrocie podsumowac ta i wszelkie inne sekty!

  Dlatego czlonkom tej sekty i czlonkom wszystkich innych sekt tak ciezko wyrwac sie ze szponow sekt, bo to 'all inclusive''!

  Wcale nie nalezy unikac rozmow z nimi, raczej nalezy byc dobrze przygotowanym Biblijnie i jednoczesnie zdawac sobie sprawe z tego, ze jesli nasza rozmowa z nimi spowodujemy, ze wyjda z sekty, to beda osamotnieni, bo tak na prawde NIE sa przygotowani, by radzic sobie samemu (bo zawsze 'bracia' im pomagali) i nie maja zadnych innych znajomych, bo sekta odizolowala ich od wszystkich!

  Wtedy, na poczatku trzeba im podac reke i pomoc im, bo wyjscie z sekty i zycie bez 'braci', to dla nich swiat nieznany, obcy i czasem straszny.

  Dlatego nie wystarczy kogos z sekty 'wyciagnac', trzeba jeszcze pozniej umiec go wprowadzic w swiat bez 'braci'.

  Wogole przywodcow sekt mozna porownac do psychopatow, bo ci tez najpierw izoluja swe ofiary, aby miec nad nimi calkowita kontrole...

  Ale powiem jeszcze cos bardziej zadziwiajacego, ze spotkalam jehowitke tu w Norwegii, polke, ktora jest z wyksztalcenia psychologiem i wskazalam jej na sposob w jaki literatura Straznicy manipuluje, co w jezyku fachowym nazywa sie 'manipulacja zamknietymi pytaniami', troche o tym w linku:
  http://pik.ebiznes.org.pl/techniki,manipulacji.htm

  Jest to o tyle dziwne, ze ja NIE jestem z wyksztalecenia psychologiem, ale czytajac broszurki straznicy, ktore owa jehowitka mi przyniosla, zauwazylam pytanka pod koniec kazdego artu i wydawaly mi sie dziwaczne, bo nie mozna bylo dac odpowiedzi prawdziwej, zgodnej z przekonaniem!!!
  Zaczelam wiec szukac na internecie informacji na temat takich dziwacznych pytan (ktore stosuje Straznica i pewnie inne sekty) i wtedy znalazlam to w dziedzinie technik manipulacji!

  Dlatego nalezy obnazac sekty i sposob w jaki manipuluja, aby nowi nie wpadali w niewole.

  Ale na gruncie personalnym, trzeba miec swiadomosc tego, ze jesli czlowieku wyciagasz kogos z sekty, to musisz wprowadzic go w swiat i bezinteresownie pomoc mu, bo on tego najbardziej potrzebuje.

  Czasem potrzebuja sie spotkac na kawie, czasem tylko by prozmawiac, lub wyzalic sie, ze nie ma kontaktu z rodzina, ktora dalej jest w sekcie...
 • @autor
  Również zatknąłem się ze Świadkami Jehowy. Jeszcze jako kawaler - mając dużo czasu i w czasie studiów spotykałem się z jedną dwójką.

  Ponieważ conieco wiem o Biblii, mieli ze mną pewne kłopoty, gdyż łatwo jest wykazać sprzeczności w ich nauce. Jednak gdy argumentów było brak, skierowali rozmowę na grzechy duchownych oraz Katolików.
  Co ciekawe nawracają przedewszystkich Katolików a nie np. osoby z marginesu.

  Kościół mimo, że składa się z grzeszników czystej maści przynajmniej prowadzi dzieła harytatywne, hospicja, domy samotnej matki, ochronki dla dzieci zdemoralizowanych, pracuje w krajach 3 świata niosąc pomoc opuszczonym i wykorzystywanym, pracując wśród trendowatych, itp.

  Ci zaś "łowią" ludzi z pewnego targetu: najchętniej nieugruntowanych Katolików. Praca misyjna, gdzie trzeba człowieka wydźwignąć z biedy życiowej raczej ich nie interesuje. To świetny papierek lakmusowy - przecież miłosierdzie i jałomużna zakrywa wiele grzechów.. - wg Biblii.

  Domorosłych "nawracaczy" Katolików też trudno uświadczyć w pracy organicznej. Lubią oni zajmować się Katolikami jako główny problem zła w świecie.

  No cóż. Klasyk mówi: "gdzie padlina, tam zgromadzą się sępy..".

  Pozdrawiam.
 • @bar-bara 19:30:59
  taki bliski kontakt z tymi ludźmi miałem tylko raz. Ktoś mi powiedział, że mają zebrania, na których uczą się, jak i co mają mówić, może to jest sedno, że człowiek wykształcony potrafi bezmyślnie powtarzać głupoty. Ja miałem to szczęście, że ci ludzie nie byli aż tak nachalni w nawracaniu mnie, widać uszanowali moją deklarację na początku, by tego nie robili. Nie mogę powiedzieć, że nie rozmawialiśmy na tematy religijne, ale jakoś dawałem sobie radę z tym co głosili, może czuwał przy mnie mój Anioł Stróż? Na moje szczęście, ten Pan interesował się też techniką, więc tematów do rozmów mieliśmy sporo, a że był budowlańcem, więc i jak mogłem się czegoś dowiedzieć z tej dziedziny. Tak się skałda, że mnie interesuje prawie wszystko, oglądam, czytam, sam coś konfabuluję na tej podstawie, nawet udało mi się zdyskredytować kilku naciągaczy, jak np od cudownych filtrów wody, czy ostatnio naciągaczy z cudownym urządzenie biorezonansu świetlnego, czy jakoś tak, że nawet już mi nie proponowali kupna, tym bardziej, jak wyniki "badań" przed działaniem tego urządzenia były lepsze niż po "kuracji", a to było "cudowne" widzieć, jak się wiją w zmyślaniu teorii, tym bardziej, jak im oświadczyłem, że pochodzę z rodziny długowiecznych i że nigdy jeszcze nie byłem u lekarza na coś poważnego, a parę latek już mam, a jedynie na co cierpię, to migreny, co wspomniany aparat nie był w stanie sprostać, co było widać na wykresach. Chyba za bardzo się rozpisałem. Pzdr
 • @poldek34 22:02:28
  Poldku, poniewaz czytac nie umiesz i tam, gdzie mowa o Zbawicieliu, widzisz kogos ZUPELNIE innego, to pozwole sobie nauczyc cie czytac Biblie!

  Czytaj:

  " (15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a POTOMSTWO jej:
  ONO zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz MU piętę." (Rodz.3:15)

  Poldku, ON jest Zbawiecielem, a NIE ona!!!

  TYLKO Syn Umilowany, a nie ona!!!!

  Sluchac mamy Syna Umilowanego, a nie jej!!
 • @poldek34 22:02:28
  Wydaje ci sie, ze Biblie znasz, jednak nie wiesz co napisano, jesli wiec chcesz wielbic krolowa nieba...

  ..to poczytaj przynajmniej Ksiege Jeremiasza dzialy: 7 i 44, bo sa na ten temat!
 • @Trubadur 01:52:11
  Poldek wie dlaczego do niego napisalam to co napisalam.

  Otoz zaczal pisac o mnie na roznych blogach, zaczal domagac sie ode mnie przeprosin..., bo wedlug Poldka nie wolno mowic, ze balwochwalcy i wielbiacy maryje wspolzbawicielke i krolowa nieba nie beda zbawieni, nie beda w krolestwie niebieskim.

  Wiec, aby juz nie bladzil napisalam rowniez do niego wielokrotnie, rowniez na roznych blogach, aby przyczytal co napisano, by nie bladzil, lecz sie nawrocil.

  Pomylka to rzecz ludzka, ale dozwalanie, by blizni sie mylil to grzech, a ja grzeszyc nie chce i nie chce, by blizni grzeszyl, bo miluje bliznich i chce, by dostapili zbawicenia.

  Napisalam nie by dyskutowac, lecz by Poldkowi wskazac blad.
 • @FanDaVinci 22:07:23
  Napisales:

  "taki bliski kontakt z tymi ludźmi miałem tylko raz. Ktoś mi powiedział, że mają zebrania, na których uczą się, jak i co mają mówić, może to jest sedno, że człowiek wykształcony potrafi bezmyślnie powtarzać głupoty."

  Wiesz, ze to wlasnie moze byc sednem?
  Bo faktycznie, szkolnictwo jest oparte na bezmyslnym powtarzaniu, a nie na stawianiu krytycznych pytan, na samodzielnym mysleniu...

  A jak porownamy z Ewangelia, to widzimy, ze Apostolowie stawiali pytania Panu Jezusowi, a nie bezmyslnie po Nim powtarzali.  Jesli chodzi o rozmowe ze swiadkami Jehowy, to ja rozmawiam z nimi, bo rozmawiam z kazdym, kto chce na temat Biblii i Boga porozmawiac.

  Ale sadze, ze jesli ktos czuje sie samotny i byc moze chce poznac Biblie i napotyka na trudnosci w zrozumieniu i nie wie, ze o zrozumienie Biblii mamy pytac Zbawiciela, tak jak robili to Apostlowie, powinien miec sie na bacznosci, bo moze dac sie wciagnac.
  Bo jak napisalam, potrafia byc bardzo przyjemna grupa ludzi, bardzo dbajaca o swoich braci, bo sa pomocni, przyjacielscy, a cos takiego wciaga, czlowiek samotny, przestaje sie czuc samotny...

  Nie sadze, ze oni sa przyjacielscy w zlych zamiarach, lecz nie sadze rowniez, ze zdaja sobie sprawde z tego, ze takie opiekuncze towarzystwo jest pulapka.
 • jesli wiec chcesz wielbic krolowa nieba...
  Bar-bara, spłycasz temat. Matka Boska to nie Królowa Nieba. Matka Boska to królowa czystości, cnót, a Królowa Nieba nie była takową. Była przeciwnością. To że czczono kiedyś takie żeńskie Bóstwo które było niczym innym jak po prostu kultem kobiety nie znaczy że to dotyczy Matki Boskiej.

  Matka Boska postawiona jest jako wzór. Jeśli prześledzisz całą historię opisaną w Biblii to wiesz kim była Maria, że była bezwzględnie oddana Bogau, pokorna.

  Nie ma więc tutaj żadnego porównania. Można co prawda wnosić pewne zastrzeżenia ale porównywanie Matki Boskiej z Królową Nieba o której mówisz to absurd absolutny.

  To tak jakby twierdzić że wartości wyższe znajdują się na dole i nie dostrzegać w ogóle góry - nieba. Oczywiście mogą być tacy ludzie, którzy mniej lub bardziej mają namieszane w głowach. No ale nikt nie uczy nikogo w KrK czczenia bóstwa seksualnego.
 • @bar-bara "Sluchac mamy Syna Umilowanego, a nie jej!! "
  Kolejny absurd w sumie. Ale ok, jeśli odnieśc to że ludzie mają wizje i przekazy od Matki Boskiej to zaczyna to mieć sens. Pytanie czy zatem adekwatnie inni ludzie mają wizje i przekazy od Jezusa?

  Czy to Matka Boska uczy nas drogi Zbawienia czy Jezus? Przecież to jest oczywiste że matka Jezusa nie była Zbawicielem i nauczycielem i to nie ona stała się synem. Jak więc można te dwie sprawy ze sobą mieszać? Jak można przeciwstawiać Matkę Boską Zbawicielowi? Absurd.

  Jesli Matka Boska czemuś służy to służy przyprowadzaniu dusz do Zbawiciela. I takie też jest założenie. To co ty podajesz na temat kultu demonów itp. jest nie tylko nie zgodne z naukami KrK ale też nie przystaje do rzeczywistości. To co jest brudne nie jest tym co jest czyste.
 • @Antymedyczny 14:37:42
  A po co ty mi jakies bajki w wymysly ludzkie opowiadasz?


  W Biblii nie ma o matce boskiej. Jezus Chrystus nie nauczal o matce boskiej, Apostolowie Jego tez nie mowili o matce boskiej!
 • @bar-bara 16:56:31
  Owszem i w Biblii nie ma mowy o obrazkach świętych, ikonach i innych w takim wydaniu jak to istnieje dzisiaj w kościele.

  Przykładowo kultura nekropolii też jest pewną aberracją dzisiejszych czasów. Po co komu te nagrobki, marmury, znicze itp.? A jednak jest pewna warstwa potrzeb ludzkich które są zagospodarowywane przez ludzi.

  Czemu przeszkadza ci matka boska? Jeśli ktoś się modli do Jezusa a wciąż pozostaje w duszy letni to czy to jest to o czym uczy Biblia? Oczywiście że nie, bo to zaledwie może być wstępem. A jednak większość ludzi tak właśnie postrzega wiarę, jako dodatek do życia. Podczas kiedy osoba wierząca nie zna kompromisu jeśli chodzi o porządek, wiara nie jest dodatkiem, jednym z rytuałów ale jest podstawą fundamentalną kwestią i jesli się tej kwesti nie stawia we właściwy sposób to po prostu nigdy się nie dorasta do poznania.

  W czym ma przeszkadzać Matka Boska wraz ze wzorem jakim jest dla wielu kobiet?

  Wprawdzie masz sporo racji ale twoje podejście do wiary jakie reprezentujesz też jest podobne. Brak w nim mistycyzmu, kontemplacji i ścieżki poznania.
 • @Antymedyczny 17:07:23
  Mi przeszkadzaja wszelkie nauki niebiblijne, ktore sie miesza z naukami biblijnymi.

  Albo cos w Biblii jest, albo nie ma. Matki boskiej nie ma, nie ma kultu matki boskiej, nie ma modlitw do matki boskiej..., po prostu nie ma mowy matce boskiej!

  O obrazach, posagach i innych dzielach rak ludzkich jest, jest wyrazny ZAKAZ czynienia obrazow i oddawania im poklonow:

  "4Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią.
  5 Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; 6 czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich." (Wyj.20:4-6)

  Czyli kult maryjny, kult matki boskiej jest lamaniem Przykazania Boga!
 • @bar-bara 12:16:26
  "Wiesz, ze to wlasnie moze byc sednem?
  Bo faktycznie, szkolnictwo jest oparte na bezmyslnym powtarzaniu, a nie na stawianiu krytycznych pytan, na samodzielnym mysleniu...

  A jak porownamy z Ewangelia, to widzimy, ze Apostolowie stawiali pytania Panu Jezusowi, a nie bezmyslnie po Nim powtarzali."


  Bar-baro GENIALNE !!!

  Jeszcze Tylko ZASTOSUJ SIE do tego osobiscie, albo PRZYNAJMNIEJ pozwol innym na takie podejscie bez nazywania ich religijnymi okresleniami rodem z czasow systemu sledczo-sadowniczego pod szumna nazwa swietego...


  Bar-baro, STAWIASZ TY moze sobie 'PYTANIA KRYTYCZNE' wzgledem ELEMENTARZA, dziejow jego 'formowania' oraz jego 'zatwierdzania'...a takze tego co odrzucono jako 'herezje' lub 'nienatchnienie'...???  Czy Ty Bar-baro myslisz 'SAMODZIELNIE'...?


  Czy Ty STAWIASZ PYTANIA JEZUSOWI - Ktorego uznajesz za Boga, tak jak Apostolowie to czynili, czy BEZMYSLNIE POWTARZASZ ZA LUDZMI- AUTORAMI KSIAG BIBLIJNYCH, ktore spisywano w jezyku obcym wzgledem 'Bohaterow' NT, na przynajmniej dziesiatki lat po zaistnieniu faktow, na terenach oddalonych od 'zrodla' Akcji, odrzucajac dowolnie to co uwazano a wciagajac to co chciano..?

  Jezeli zadajesz krytyczne pytania, czy znajduja sie wsrod nich te najistotniejsze...?

  Takie jak to czy Jezus jest Bogiem, czy zostal zlozony jako Ultymatywny baranek za odpuszczenie wszystkim i wszystkich grzechow, tych z 'kiedys' i tych z 'pozniej', czy Zmartwychwstal, czy Istnial naprawde czy jest Uniwersalna Idea, czy Imperium Rzymskie bylo narzedziem manipulacji historii, czy da sie wyjasnic wzajemnie sie wykluczajace tezy Biblijne...czy Tysiacletnie Krolestwo ma byc na ziemi czy w Krolestwie Niebieskim gdzies poza ziemia...ITP ?


  Przyznaje ze nigdy nie spotkalem sie z tym zebys kiedykolwiek wykazywala jakie kolwiek krytyczne podejscie do jakiegokolwiek znaczacego zagadnienia biblijnego, za to najczesciej czytam jak, pozwol zezacytuje Ciebie 'bezmyslnie powtarzasz za ludzmi', najczeciej za Pawlem...

  Nie musisz odpowiadac, poprsotu czytam komentarze i jak doszedlem do zacytowanego przezemnie Twojego komentarza, to nie moglem wyjsc z podziwu ze Ty jestes Autorem takich slow...niemal tak jakbys byla inna Bar-bara, inna 'jakoscia'...

  : )

  Pozdrawiam.
 • @eonmark 23:30:18
  Mnie dziwi, ze ty niezauwazasz, ze ja mowie wlasnie, ze zwracam sie do Pana Jezusa z pytaniami.

  Jak mogles to przegapic, przeciez ja to pisze to wielokrotnie.

  Biblia nie jest tak napisana, abysmy bez pomocy Boga mogli zrozumiec mysl i nauke tam zawarta, bo nie jest zamiarem Boga, abysmy zrozumieli Pismo bez Niego.

  Prorok Daniel pilnie studiowal Pisma i nie rozumial i wtedy w modlitwach zwracal sie do Boga i otrzymywal zrozumienie.

  Pan Jezus mowil w przypowiesciach aby nie rozumieli, bo On ma wyjasniac i dawac zrozumienie.

  A ludzie probuja BEZ Boga zrozumiec Jego Slowo, zadaja pytania NIE Zbawicielowi, lecz sobie, lub innym ludziom.

  Czy Apostolowie pytali innych ludzi?

  Nie, zawsze zwracali sie do Pana Jezusa.
 • @bar-bara 01:06:29
  "Mnie dziwi, ze ty niezauwazasz, ze ja mowie wlasnie, ze zwracam sie do Pana Jezusa z pytaniami.

  Jak mogles to przegapic, przeciez ja to pisze to wielokrotnie."


  Bar-baro, zauwazylem ze Ty deklarujesz ze sie zwracasz do 'Pana Jezusa' z wszelkimi pytaniami...

  I WYCHODZI TOBIE ZE WSZYSTKO CO JEST NAPISANE W BIBLII JEST PRAWDA...niemal kazdy wers ktory jest metafora, a na bazie ktorego powstaly DOGMATY WIARY, jest przez Ciebie akceptowany jako Prawda.

  Ciekawe ze Jezus powiedzial Tobie ze KRK jest niedobry, ale niemal wszystkie Dogmat ktore z tamtad wyszly sa prawdziwe...

  Spytalem sie o dowod na to ze masz rozumienie dane od Jezusa...

  Odpowiedzialas ze nie masz takiego dowodu i miec nie mozesz...

  Ale chyba najniezwyklejsze w Twojej odpowiedzi bylo to ze Ty nie chcesz miec takiego dowodu...

  Gdybym byl swiecie przekonany ze Bog mowi mi jak mam rozumiec 'Slowo Boze' i glosilbym taka deklaracje publicznie, to bardzo chcialbym wiedziec czy to rozumienie jest od Boga, chcialbym miec taki dowod.


  Tego ze Myslisz Krytycznie, ze Zadajesz Krytyczne pytania Jezusowi a nie bezmyslnie powtarzasz po ludziach ktorzy spisali ksiegi tez nie mozesz udowodnic i byc moze rowniez nie chcesz miec zadnego dowodu na to...


  Ale fajnie sie mowi tak w stosunku do innych, ze nie sa krytyczni, ze bzemyslnie powtarzaja...

  A jak ktos reprezentuje krytyczny sposob myslenia, to jest 'heretykiem'...

  Nie moge sie oprzec wrazeniu Bar-baro, ze zauwazam w tym hipokryzje...


  Pozatym mowisz ze kazdy sam musi pytac sie Jezusa o zrozumienie, ale nie przeszkadza to Tobie pisac tak:


  "Poldku, poniewaz czytac nie umiesz i tam, gdzie mowa o Zbawicieliu, widzisz kogos ZUPELNIE innego, to pozwole sobie nauczyc cie czytac Biblie!

  Czytaj:

  " (15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a POTOMSTWO jej:
  ONO zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz MU piętę." (Rodz.3:15)

  Poldku, ON jest Zbawiecielem, a NIE ona!!!

  TYLKO Syn Umilowany, a nie ona!!!!

  Sluchac mamy Syna Umilowanego, a nie jej!!"


  Ja sie zgadzam z tym co napisalas do Poldka, ale rozumiesz chyba ze to sie kluci z tym co wypisujesz do innych?


  Tobie wolno 'UCZYC CZYTAC BIBLIE' innych, jak sie wyrazilas, ale innym nie wolna interpretowac po swojemu...chociaz Ty Sama interpretujesz, a do tego uczysz jak rozumiec biblie...

  Jedyna roznica miedzy Toba a innymi, jst taka ze Ty deklarujesz ze masz poznanie od samego Jezusa - Boga jak mowisz...


  Na dobra sprawe kazdy moze powiedziec ze ma zrozumienie, a to od buddy, a to od pierzastego weza, a to od pana moona czy marleya - boba...


  Moze Bar-baro zauwazysz swoje 'niekonsytsencje', tak jak chetnie zauwazasz je u innych...  Pozdrawiam
 • @eonmark 01:55:15
  Po pierwsze, to dogmaty KrK nie sa dla mnie prawda i nie uznaje ich, o ty czym mowisz?

  Po drugie co innego zadawac pytania Zbawicielowi na temat Biblii, a czyms zupelnie innym jest podwazac Biblie.

  Ty chcesz podwazac Pismo, tego nie robili Prorocy, Apostolowie..., tego tez ja nie robie!

  Pomylki sa w tlumaczeniach Pisma, a nie w Pismie.
  Czesto pisalam o bledach w tlumaczeniach, wiec musiales przeoczyc.

  Chcesz ode mnie dowodow na to, ze ja dostaje zrozumienie od Zbawiciela?To zadziwiajace, ze wyobrazasz sobie takie ''dowody''. Jak sobie wyobrazasz taki dowod? I najwazniejsze po co tobie taki dowod, skoro to nic ci nie da.

  To, ze napisalam do Poldka, ze naucze go czytac, powiedzialam dlatego, ze on mowi tak jaby czytac niepotrafil, bo tam gdzie pisze ON, tam Poldek widzi slowo ONA.

  Tak wiec to sprawa czytania, napisano jedno, a on widzi cos innego.  Napisales:

  //
  Tobie wolno 'UCZYC CZYTAC BIBLIE' innych, jak sie wyrazilas, ale innym nie wolna interpretowac po swojemu...chociaz Ty Sama interpretujesz, a do tego uczysz jak rozumiec biblie...
  //

  Tu spudlowales, bo tu nie o interpretacje chodzi, lecz o to co napisano, skoro napisano:

  "ONO zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz MU piętę."

  To niech Poldek nie opowiada, ze napisano:

  'ona zmiazdzy ci glowe, a ty jej piete', bo tak nie napisano!

  To nie sprawa interpretacji, to sprawa tego co napisano, sprawa TEKSTU.
 • @bar-bara 02:50:45
  "Tu spudlowales, bo tu nie o interpretacje chodzi, lecz o to co napisano, skoro napisano:

  "ONO zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz MU piętę."

  To niech Poldek nie opowiada, ze napisano:

  'ona zmiazdzy ci glowe, a ty jej piete', bo tak nie napisano!

  To nie sprawa interpretacji, to sprawa tego co napisano, sprawa TEKSTU."  To dziwne ze nie tumaczysz Poldkowi ze zle widzi i zamiast czytac 'ONO' czyta 'ONA'... a w zamian INTERPRETUJESZ Poldkowi odrazu ze 'ONO' to ZBAWICIEL...ze SYN UMILOWANY, ze TYLKO JEGO SLUCHAC"...

  Gdzie w tym cytacie jest ze mamy sluchac Zbawiciela...w slowie 'ono'?

  Nie dziwne ze Poldek tego nie widzial...

  No ale Ty na szczescie sluzysz Tlumaczeniem Pisma...


  "" (15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a POTOMSTWO jej:
  ONO zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz MU piętę." (Rodz.3:15)

  Poldku, ON jest Zbawiecielem, a NIE ona!!!

  TYLKO Syn Umilowany, a nie ona!!!!

  Sluchac mamy Syna Umilowanego, a nie jej!!"
  "  Bar-baro, Ty przytakujesz Dogmatom ustanowionym przez KRK.

  Jezus - Bog.

  Jezus - baranek - ostateczna ofiara

  Pierworodny grzech

  Jezus wykupiciel wszystkich grzechow, tych sprzed i tych po 'dokonaniu' ofiaryprzeblagalnej.

  Wiara zbawia, nie Prawo uczynkow.  Gdzie wiec krytycznie pytasz sie Jezusa?


  A co do Dowodu...skoro mowisz ze go nie masz i miec nie mozesz, a co najgorsze ze Ty go chciec nawet nie chcesz...to po co Glosisz ze masz rozumienie od Jezusa- Boga w takim razie?

  Zeby pouczajac wesprzec sie tym jakze lipnym autorytetem?

  Lipny autorytet to wynik zapenienia o sobie wydawanym przez siebie...


  Nawet Jezus mowil ze gdyby sam o sobie wydawal swiadectwo to nie byloby ono prawdziwe...

  A Ty twardo, ze Bog daje Tobie zrozumienie, i Ty wiesz co i jak i do tego jestes krytyczna i bezmyslnie nie powtarzasz po nikim...


  Sama o sobie wydajesz swiadectwo, wiec zgodnie z Biblia, ze slowami samego Jezusa, Twoje Swiadectwo jest NIEPRAWDZIWE!

  No ale przeciez w Biblii kazdy wers to prawda jak sama mowisz, wiec zastanow sie czy Jezus sie mylil kiedy mowil o wlasnych zapewnieniach...jak zludne sa...


  Dobranoc.
 • @eonmark 03:46:47
  Jednak nie rozumiesz.

  Gdyby Poldek zaprzeczal, ze Jezus Chrystus jest Zbawicielem..., ale on tego nie robil, on mowil, ze ona jest wspolzbawicielka i powolywal sie na Ksiege Rodzaju...

  Poniewaz juz nie raz rozmawialam z katolikami na ten temat i wiem gdzie jest ich blad i poniewaz Poldek twierdzi, ze on Biblie zna, czyta..., wiec podalam werset z Biblii.


  Zapewniam cie, ze wszelkie dogmaty katolickie wyrzucilam z mojej swiadomosci, kiedy zobaczylam niezgodnosci nauki katolickiej z Biblia.

  To, ze Zbawiciel jest Bogiem wynika z Biblii.
  Jezus Chrstus jest Barankiem ofiara raz na zawsze, wynika z Biblii.

  Nie uznaje pojecia grzech pierworodny, bo nie znalazlam w Biblii czegos takiego.

  Jezus Chrystus gladzi grzech swiata, wynika z Biblii.

  Z wiary wynikaja uczynki, napisano w Biblii.Wiara nie przekresla uczynkow, lecz uczynkami wiare potwierdzamy, tak mowi Biblia.


  Pytasz:

  "A co do Dowodu...skoro mowisz ze go nie masz i miec nie mozesz, a co najgorsze ze Ty go chciec nawet nie chcesz...to po co Glosisz ze masz rozumienie od Jezusa- Boga w takim razie?"

  Mowie zgodnie z prawda, nie zapieram sie Pana Jezusa, nie mowie, ze to ja z siebie mam zrozumialam, bo powiedzialabym klamstwo, bo BEZ Niego nie zrozumialam, a jeszc gorzej, bo postawilabym sie w Jego miejsce...
  Natomiast dowod na to jest nikomu nie potrzebny!
  Ludzie maja bardzo niezdrowa tendencje szukania sobie guru, a ja NICZYIM guru nie chce byc...
  Pamietaj, ze czlowiek jest omylny, kazdy czlowiek, wiec ja rowniez i NIKT nie powinien powtardzac po mnie, lecz osobiscie zwracac sie do Zbawiciela o zrozumienie!
  Tego jeszcze nie rozumiesz.

  Ja nie wystawiam swiadectwa o sobie, lecz o Zbawicielu. Kieruje wszystkich do Niego, a nie do siebie...

  Zbadaj przeklady Biblii, porownaj z greka i wtedy zrozumiesz dlaczego widzisz bledy, ale nie ma ich w Pismach greckich i hebrajskich.

  Poza tym, nie zrozumiesz co napisano tak dlugo, jak dlugo Zbawiciel nie da ci zrozumienia.

  Pamietaj, ze musisz sie narodzic z gory, z Ducha, z nieba, bo tylko co z nieba jest, do nieba moze wrocic.

  Ale jesli wolisz tracic czas na samodzielne, BEZ Pana Jezusa czytanie i podwazanie Biblii, to twoja sprawa.
  A na dodatek, jak Bog sie GNIEWA, wtedy pragnienia naszego serca sie na nas spelniaja, dlatego niektorzy wyladuja w obledzie, ale to jest konsekwencja, zbieraja co sieja...

  Poczytaj Proroka Daniela, zobacz jak pilnie bada on Pisma, jak modli sie, jak prosi Boga o zrozumienie..., bo na tym to polega.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031